طالقان(TALEGHAN) - کرود(KARUD)

این باد بهار بوستانست ... یا بوی وصال دوستانست (سعدی)

حلول سال 1394 شمسی بر همه همشهریان عزیز گرامی باد

 

haftsin

سپیدار آن لاین:  با حمايت مديركل راه و شهرسازي و تخصيص اعتبار و پيگيري هاي مديريت ساخت و توسعه راه ها محور روستايي جوستان به گته ده و گراب از توابع بخش بالا طالقان با احتساب محور هاي آنتني به طول حدود 35 كيلومترآسفالت خواهد شد.

سرپرست اداره راه وشهرسازي شهرستان طالقان از اتمام آسفالت 4340 متر از آسفالت روستاي بالا طالقان در اين شهرستان خبر داد. رمضاني گفت: با حمايت مديركل راه و شهرسازي و تخصيص اعتبار و پيگيري هاي مديريت ساخت و توسعه راه ها محور روستايي جوستان به گته ده و گراب از توابع بخش بالا طالقان با احتساب محور هاي آنتني به طول حدود 35 كيلومترآسفالت خواهد شد. وي افزود : در حال حاضر مسير شش روستا:خچيره –دهدر- آسكان- گته ده- دراپي – گراب نيز با ،حد فاصل جوستان تا پل خچيره به طول 4340 متر از مسير فوق آسفالت گرديده است. سرپرست اداره راه و شهرسازي شهرستان طالقان خاطر نشان كرد:با تخصيص اعتبارات لازم اين مسير به گچسر در جاده چالوس متصل خواهد شد.

کرج رسا- با پیگیری های رسانه ای کرج رسا و محمدجواد کولیوند نماینده ی مردم شهرستان کرج در مجلس شورای اسلامی، جاده ی روستای آزادبر به منطقه ی طالقان که به علت ریزش بخشی از این جاده در گردنه ی عسلک مسدود شده بود از امروز مجددا بازگشایی شد.

\در همین رابطه نیز خلیل برخوردار نایب رئیس شورای بخش آسارا و رئیس شورای روستای آزادبر در خصوص بازگشایی این مسیر توریستی به خبرنگار کرج رسا گفت: این جاده در ماه های اخیر به علت انباشت برفی که در فصل زمستان در این مسیر کوهستانی وجود داشت و ریزش قسمتی از گردنه ی عسلک امکان عبور وسایل نقلیه عملا ممکن نبود که از امروز این جاده بازگشایی شده است.
چندی پیش “جاده ی روستای آزادبر به طالقان” به علت ریزش بخشی از این جاده در گردنه ی عسلک از ابتدای ورودی از سوی شورای این روستا مسدود شده بود که با پیگیری های رسانه ای کرج رسا، محمدجواد کولیوند نماینده ی مردم شهرستان کرج در مجلس شورای اسلامی پیگیر انسداد این محور از بخشداری آسارا و فرمانداری کرج بود که این جاده از امروز (دوشنبه) مجددا بازگشایی شد.

در دو روز گذشته بخش‌هایی از دو منزل مسکونی و یک مغازه در شهرستان طالقان به دلیل آنچه که «قرار داشتن در حریم رودخانه اصلی» اعلام شده، توسط ماموران سازمان «امور منابع آب طالقان» تخریب شده است.

صبح امروز (سه شنبه ۱۶ اردیبهشت) جمعی از اهالی شهرستان طالقان در اعتراض به طرح افزایش حریم رودخانه‌های این منطقه در مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این تجمع در ادامه تجمع روز گذشته مردم این شهرستان بود که به دنبال تخریب بخش‌هایی از دو منزل مسکونی در حریم شهری طالقان و مغازه‌ای در بلوار ورودی شهرک طالقان توسط ماموران سازمان «امور منابع آب طالقان» به دلیل آنچه که «قرار داشتن در حریم رودخانه اصلی» اعلام شده بود، صورت گرفت.

این اتفاق در حالی رخ داد که به گفته معترضان، تا پیش از این، ممنوعیت ساخت و ساز در حریم رودخانه‌های طالقان کمتر از این مقدار بوده و در قوانین اعمال شده جدید، این ممنوعیت برای رودخانه‌های فرعی طالقان به ۷۵ متر و برای رودخانه اصلی این منطقه به ۱۵۰ متر افزایش پیدا کرده است.

نکته مورد بحث در اجرای این طرح برای مردم طالقان، عطف به ماسبق شدن این قانون برای بناهای ساخته شده در زمان پیش از مطرح شدن ممنوعیت‌های جدید است که به این ترتیب بخش مهمی از حدود ۵۰ روستای این شهرستان تحت تاثیر اجرای این قانون قرار خواهند گرفت.

کرج رسا: نایب رئیس بخشداری آسارا گفت: جاده ی روستای آزادبر به منطقه ی طالقان به علت ریزش بخشی از این جاده در گردنه ی عسلک مسدود شده است.

به گزارش کرج رسا، خلیل برخوردار نایب رئیس شورای بخش آسارا و رئیس شورای روستای آزادبر در خصوص انسداد جاده ی این روستا به شهرستان طالقان که در ماه اخیر از طریق این شورا مسدود شده به خبرنگار کرج رسا گفت: به علت انباشت برفی که در فصل زمستان در این مسیر کوهستانی وجود دارد قسمتی از این راه مواصلاتی در گردنه ی عسلک ریزش کرده و امکان عبور وسایل نقلیه عملا ممکن نیست.

وی افزود: به دلیل احتمال بروز خطر، به محض اطلاع از ریزش قسمتی از مسیر، این جاده توسط شورای روستای آزادبر مسدود شده و در ضمن علت این انسداد هم با نصب پارچه نوشته هایی به اطلاع اهالی و مسافرینی که قصد عبور از این محور را دارند، رسیده است.

برخوردار در پایان گفت: همکاران ما در بخشداری و شورای روستای آزادبر در تلاش هستند تا زمان کوچ عشایر استان و ورود آنها به مناطق کوهستانی، این جاده تا ۱۵ خردادماه بازگشایی شود.

در جلسه‌ای که با حضور فرماندار و سایر مسئولان و مدیران شهری برگزار شد، قرار بر این شد که تخریب‌ها متوقف شوند تا به صورت دقیق‌تر و با در نظر گرفتن تمام جوانب و به خصوص شرایط مردم ساکن طالقان، راجع به این مسئله تصمیم گیری شود.

امام جمعه شهرستان طالقان از توقف تخریب منازل و بناهایی که در قانون جدید جزو حریم رودخانه‌های این شهرستان قرار گرفته بودند خبر داد.
حجت الاسلام سید فضل الله حسینی در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره اتفاقات و اعتراضات دو روز گذشته در شهرستان طالقان گفت: تخریب چند منزل و مغازه در طالقان با استناد به قرار داشتن آن‌ها در حریم رودخانه، اعتراضاتی را در پی داشت. تلاش ما در این بین آرام نگاه داشتن فضا بود تا خدای نکرده جو متشنجی ایجاد نشود که عده‌ای از آن سوء استفاده کنند. خوشبختانه جو این تجمع آرام بود و درخواست‌ها به شکل منطقی مطرح شد.
وی تاکید کرد: قبلآ بار‌ها در مجامع مختلف و در نماز جمعه در رابطه با مسائل و مشکلات سد طالقان و حواشی آن از جمله آلودگی‌های زیست محیطی و همین مسئله حریم رودخانه هشدار داده شده بود و گفته بودیم که بسیاری از این مسائل باید اصلاح شوند. متاسفانه به تذکرات توجهی نشد و کار به اینجا کشید که عده‌ای ضرر و زیان دیدند.
امام جمعه شهرستان طالقان روند تخریب‌ها را به شکل فعلی نادرست دانست و گفت: متاسفانه چیزی که ما دیدیم، تخریب خانه و مغازه افراد عادی بود و در این بین مشکلی برای ویلاهای بزرگ حاشیه رودخانه‌ها که متعلق به افراد صاحب نفوذ هستند، به وجود نیامده است. این روند مطلوبی نیست که افرادی به صرف ضعیف بودن ضرر و زیان ببینند.