Karood

علی اوسط اقا حسینی طالقانی

مرحوم علی اوسط اقا حسینی معروف به میرزا علی اوسط فرزند مرحوم میرزا محمود اهل ده کرود طالقان است. علی اوسط دریک خانواده مذهبی و روحانی به دنیا امده بود پدرش میرزا محمود و عموهایش ملا ولی اله و ملا ذبیح اله همه از معلمین و اهل علم بودند علی اوسط در تهران تا اخذ درجه دیپلم به درس خود ادامه داد ضمنا در خانواده اش از عربی و معارف اسلامی بهره مند شده بود .ایشان علاقه فراوانی به خوش نویسی و خط نستعلیق داشت برای فراگیری ان هنر نزد خوشنویسان معروف تلمذ نمود و خط نستعلیق را به خوبی فرا گرفت.

عدر همان اوان بخدمت وزارت فرهنگ ان روز در امد و به سمت دبیرخط در دبیرستان های تهران بکار پرداخت. او برای حسن خط خود خیلی کوشش کرد بطوریکه جزو خوشنویسان درجه اول کشور در خط نستعلیق در امد. علی اوسط در انجمن خوش نویسان بعنوان استاد به تعلیم شاگردان نیز می پرداخت. بعضی خط درشت او را از استاد ابراهیم بوذری بهتر می دانستند و الحق بسیار زیبا می نوشت.

 او هم در منزل کتابت می کرد هم در دبیرستانها تعلیم خط میداد و هم در وزارت فرهنگ به کارهای خطاطی می پرداخت مخصوصا در بسیاری از نقشه های ایران و دنیا اسامی دهات و شهرها بخط او بود. وی قطعات زیبایی از اشعار و روایات را با خط درشت می نوشت که تزئین کننده دیوار مساجد و محافل بود او در ذیل نوشته های خود نام خود را علی اقا حسینی مرقوم می داشت و یا می نوشت (بخط علی اقا حسینی ). علی اوسط علاوه بر حسن خط بسیار متدین و پرهیزکار بود و اخلاقی خوش و نیکو داشت و انجام فرایض و اعمال مذهبی را به دقت رعایت می کرد. او در حدود سن ۶۰ سالگی در تهران به سکته مغزی دچار شد وبه حالت اغما رفت. این هنرمند ارزنده با وجود کوشش فراوان و صرف هزینه زیادی که از طرف برادران و عموزاده هایش و نیز وزارت فرهنگ برای بهبودی وی انجام پذیرفت پس از ۲۲ روز اغماء دارفانی را وداع گفت روانش شاد.

برگرفته از کتاب سیمای طالقان نوشته مرحوم حبیب اله برنگی


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید