خانه

اوقات شرعی

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterامروز8
mod_vvisit_counterدیروز0
mod_vvisit_counterاین هفته8
mod_vvisit_counterLast week0
mod_vvisit_counterاین ماه8
mod_vvisit_counterLast month0
mod_vvisit_counterکل بازدیدها3109491

We have: 8 guests online
Your IP: : 23.20.60.138
 , 
Today: مرداد 28, 1396

ماجرای الاغ مرحوم حضرتقلی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 08 دی 1388

ماجرای الاغ مرحوم حضرتقلی

می گویند مرحوم حضرتقلی الاغی داشت که وقتی به کسی می رسید روی دو پا می ایستاد و دستهایش را رو ی شانه او می گذاشت.  مشکل اصلی را خود حضرتقلی داشت که جرئت پشت کردن به الاغ را نداشت و برای حل این مشکل  وقتی که بند الاغ را می گرفت  چوبی را هم به سمت پشت به دست می گرفت و مرتبا به طرف الاغ می زد تا الاغ بر روی دوشش سوار نشود. او آنقدر به این کار عادت کرده بود که وقتی هم که تنها بود آنرا تکرار می کرد.

 
برداشتن حجاب در کرود مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 07 دی 1388

برداشتن حجاب در کرود

پس از ممنوعیت حجاب توسط رضا خان، حکومت به کدخدا دستور اعمال آنرا داد. پیش از آن زنان کرود با چادر به مسجد می آمدند و حتی بسر مزرعه می رفتند. درگیری های زیادی  بر سر این موضوع که نباید چادر سر کنند رخداد (ظاهرا منعی برای بسر داشتن روسری نبود) بطوریکه که یک بار کدخدا تا سرحد مرگ کتک خورد ولی چون آدم سمجی بود بالاخره موفق شد که بسر کردن چادر برای رفتن به مزرعه را ممنوع کند ولی در سایر موارد توفیقی حاصل ننمود. 

 
تاثیر برداشتن عمامه توسط رضا خان در کرود مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه, 07 دی 1388

تاثیر برداشتن عمامه توسط رضا خان در کرود

فامیلهای ما نقل می کردند که قبل اعلام برداشتن عمامه توسط رضا خان در کرود ۷۰ نفر عمامه بر سر می گذاشتند و این در حالی بود که در این روستا فقط ۲۰۰ مرد وجود داشت. پس از اعلام ممنوعیت فقط دو نفر عمامه خود را نگه داشتند که یکی از آنها حضرت آیت اله آقاشیخ محمد حسن عبادی طالقانی بود و گفته می شد که کسی هم متعرض آنها نشد. البته رضا خان شروطی برای نگه داشتن عمامه قرارداده بود که همان شروط هم اکنون برای احراز صلاحیت بسر گذاشتن عمامه رعایت می شود.

لازم به ذکر است که بعضی از کسانیکه عمامه بسرمی گذاشتند رعایت شان روحانیت را نمی کردند. مثلا از لنگ حمام، رو رختخوابی و یا چادر زنانه عمامه درست می کردند. ظاهرا گرایش شدید به عمامه گذاشتن پس از آن شروع شد که تعداد زیادی روحانی به مجلس اول و دوم راه پیدا کردند و نفوذ رو حانیت رو به فزونی گذاشت و از اینرو پوشیدن لباس روحانی ساده ترین کار برای وارد شدن به حلقه های قدرت و کسب احترام محسوب می شد، خصوصا که هیچ نوع نظارتی هم وجود نداشت. برای همین هم بود که بعضی از همین معممین وقتی که کراوات زدن رایج شد بسرعت کت و شلوار و کراوات پوش شدند. مرحوم کربلایی رضوان برنگی ضمن اظهار تاسف بسیار پس از مشاهده یک شیخ اهل بزج که پس از کنار گذاشتن عمامه کراوات بسته بود  شعرجالب زیر را سروده: لعنت حق برتو باد ای مال دنیای دنی  شیخ ....... بهر تو عمامه را زنار کرد. لذا علی رغم مخالفت کلی روحانیت با مقررات منع قرار دادن عمامه توسط رضا خان بنوعی با استقبال بسیاری از آنها نیز رو برو شد زیرا دست سو استفاده گران را از حریم رو حانیت کوتاه می کرد.  

 

 
اضافه شدن عکس های قدیمی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 01 دی 1388

اضافه شدن عکس های قدیمی در بخش موزه مجازی

به تازگی همشهری عزیزمان جناب آقای حاج محمد موذنی بزرگواری نموده و تعداد ۱۴ عدد از عکس های قدیمی کرود از جمله عزاداری محرم و نیز خرمن کردن در کرود را برایمان ارسال فرموده اند . ما ضمن قدر دانی از ایشان و آرزوی رحمت برای پدر و مادرشان و نیز برادر بزرگوارشان  مرحوم حسین موذنی   این عکس ها را جهت استفاده شما عزیزان در بخش موزه مجازی و در قسمت عکس های قدیمی قرار دادیم.

ضمنا ممنون خواهیم شد که چنانچه افراد موجود در عکس های قدیمی را میشناسید نام ایشان را برایمان در بخش نظرات قید فرمائید

با آرزوی سلامتی برای تمامی همشهریان عزیز

 
نمودار خاندانهای کرود مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 21 آذر 1388

نمودار خاندانهای کرود

در زیر نمودار خاندانهای کرود و رابطه آنها با هم آمده است. بزودی مشاهده الکترونیکی شجره نامه مردم کرود امکان پذیر خواهد شد. همانطور که از نمودار مشاهده می شود ۱۷ طایفه بزرگ در کرود وجود دارند که ۸ طایفه آن ریشه های مشترک داشته و در واقع ۴ طایفه هستند. ۱۴ خانواده مهاجر نیز در کرود زندگی می کنند که اغلب آنها در سده جاری از روستاهای اطراف خصوصا سگران به کرود مهاجرت نموده اند. اغلب این مهاجرت ها ناشی از ازدواج بوده است. علت مهاجرت از سگران که تقریبا در یک زمان صورت گرفته است نیازبه موشکافی دارد که با مطالعه عمیق تر شجره نامه مشخص خواهد شد.

ادامه مطلب...
 
«شروعقبلی12345678910بعدیانتها»

صفحه 7 از 18
 

جستجو‌ در سايت