معادن نمک طالقان

در طالقان یک رگه نمک زیر زمینی وجود دارد که از مرز املاک وشته، جزن و ورکش در محل "سوسرک" شروع شده و از زیر رودخانه شاهرود تا مرز املاک کرود و سپشخانی  در محل "نمک سری صحرا" کشیده می شود.

این رگه نمک باعث می شود که حاشیه رودخانه در این نقاط تا فاصله 1 کیلومتر شوره  بزند ولی نمک به اندازه ای نیست که طعم آب رودخانه را چندان تغییر بدهد ولی بر روی آن تاثیر گذار است. سابقا در روستای سپشخانی در محل نمک سری صحرا  از چشمه ها ی محل به مقدار کمی نمک استخراج می شد ولی نمک آن عمدتا برای استفاده های  غیر خوراکی بود. این معدن در سیل سال 1355 بکلی از بین رفت و مجددا احیا نشد.  اما معدن سوسرک که بیشتر مالکیت آن به وشته ای ها تعلق داشت بزرگتر و دارای کیفیت نمک بهتری بود و علاوه بر تامین نیاز طالقان به اطراف طالقان نیز صادر می شد و هنوز نیز فعال است. نمک سوسرک به دلیل تهیه شدن از آب متبلور بوده و از اینرو دارای درجه خلوص بسیار بالاست.  نمک  در طالقان علاوه بر خوراک انسان و حیوانات برای استحکام بخشیدن به کاه و گل ساختمانها نیز بکار می رفت.  نمک برای مصارف دارویی هم کاربرد داشت که برای نمونه مرحوم پدرم تعریف می کرد که یکی از همشهری ها که به یک نوع بیماری پوستی خاص دچار شده بود و پزشکان از درمان آن عاجز بودند با یک روز خوابیدن در یکی از چاله های آب نمک  در نمک سری صحرا معالجه شد.

ضمنا مرحوم صنیع الدوله در کتاب تاریخ و جغرافیای قدیم طالقان که در 100 سال پیش نوشته شده است می گوید که در زیر ده وشته و همچنین ده جزن معادن نمک دیگری هم وجود داشته است که در حال حاضر از آنها بهره برداری نمی شود.

تصویر پایین معدن نمک سوسرک  را نشان می دهد. سوسرک به معنی سَرِ سو است.

حوضچه نمک در سوسرک (http://nobaharezendegi.blogfa.com/)

حوضچه نمک در سوسرک (http://nobaharezendegi.blogfa.com/)

محل معدن نمک سری صحرا


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید