امامزاده موسی و سلیم روستای اسفاران طالقان

این امامزادگان یکی موسی از اعقاب امام محمد تقی (ع) و دیگری سلیم از احفاد امام جعفر صادق (ع) است. این بقعه در روستای آسفاران در بالاي كوه جو تله‌سر و عثمان چشمه، كنار قبرستان روستا در محوطه ای حدود 3000 متر با زیر بنای 100 متر مربع واقع شده است. بناي امامزاده موسي و سليم شامل دو اتاق گنبددار با پلان مدور از خارج و هشت‌ضلعي از داخل است كه به‌وسيله يك اتاق مياني به هم متصل مي‌شود. نماي بيروني بنا از سيمان سفيد و داراي پوشش بام شيرواني فلزي است. در سمت جنوب بنا، ايواني ستون‌دار و ابتدايي با ستون‌هاي چوبي، به اتاق مياني وارد مي‌شود. در سمت غرب اين ايوان درخت چنار چند شاخه و بسيار قطوري جلب توجه مي‌كند و چشمه آبي نيز از جلوي بنا مي‌گذرد.

بنای اولیه بقعه متعلق به قرن هفتم یا هشتم هجری و حرم آن دارای ضریحی چوبی است و گنبد آن اخیرا مورد مرمت قرار گرفته است .جنب بقعه مسجدی احداث گردیده و داخل حرم مرمت و سفید کاری شده است .پیرامون بقعه را قبرستان عمومی با انبوه درختان تنومند و بلند در بر گرفته است .بنا فاقد الحاقات جانبی است ولی از امکانات اولیه و آب و برق برخوردار است.

از سایت سازمان اوقاف تهران

مقبره امامزاده موسی و سلیم مربوط به سده‌های ۸ و ۹ ه. ق. است  و در تاریخ ۱۳۸۱/۱۲/۱۷ با شمارهٔ ثبت ۷۶۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (از ویکیپدیا)

 

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید