امامزاده هاي داخل ده کرکبود طالقان

در داخل ده کرکبود طالقان دو امامزاده هستند. یکي بنام زيد و ديگري بنام ابراهيم که اين دو تن در کنار هم و در زيريک بقعه مدفون هستند ويک ضريح بزرگ چوبي روي قبر آنهاست آنها امامزاده هایي صاحب باطن و داراي کرامت مي باشند.  گويند آنها از اولادهاي حضرت امام موسي کاظم عليه السلام هستند. بنده از شجره نسب آنها اطلاعي ندارم.  مردم از دور و نزديک به زيارت اين دو امامزاده بزرگوار مي آيند و معروف است که يک درب بهشت در کرکبود باز ميشود و گويند کرکبود دارالمومنين است. شايد وجود اين دو امامزاده جليل القدر در اين گفته ها بي تاثير نباشد.

تصوير مقبره امامزادگان زيد و ابراهيم از بالا (فرستنده آقاي محمد بيگي)

آرامگاه امامزاده زيد و ابراهيم که در مرکز روستا و در ضلع غربي حمام تاريخي روستا قرار دارد. اين آرامگاه، بناي هشت ضلعي نامنظمي است که از مصالح سنگ، ملاط گچ، چوب و ورق گالوانيزه ساخته شده است. بر روي قبر، صندوق چوبي قرار دارد. قدمت اين بنا به قرن 9 و يا 10 هجري قمري مربوط مي شود. (محمد بيگي)

همينطور در باره حرمت مسجد کرکبود فراوان سخن ميگويند و آنجا را مدفن يکي از اوليااله ميدانند.

در باره اين دو امامزاده ميگويند قبر آنها ابتدا معلوم نبود و در داخل طويله اي زير آخور قاطر قرار داشت شبي آن دو به خواب يکي از متدينين ده کرکبود آمده بودند و گفته بودند ما ناراحت هستيم از اينکه زير اين آخور قاطر قرار گرفته ايم ما را بيرون بياوريد آن مرد خوابش را براي ديگران تعريف ميکند و اهالي جمع ميشوند و به طور دسته جمعي کاوش ميکنند و لوح قبر آنها را بيرون مي آورند. آنگاه در آنجا بقيعه اي بنا ميکنند شک نيست در زمان خلفاي اموي و عباسي که دشمنان سادات و خاندان پيغمبر بودند و همه جا آنها را تعقيب ميکردند و در صدد نابودي آنها بودند بطوريکه ذراري پيغمبر در زمان زندگي از بيم آنها در اختفاء بسر ميبردند بعد از مرگ هم قبر آنها ناشناخته بود و از آسيب آنها در امان نبودند مگر مردمي از محبان آنها مي آمدند و آنرا احياء و مرمت ميکردند من معتقدم امامزاده هايکي از مصاديق عترت هستند و آبادي آنها باعث ترويج دين و مکتب تشيع مي باشد.

دشمنان با پي بردن به اين رمز در سالهاي اخير به خرابي و بي محتوا کردن امامزاده ها مي پرداختند.  بر مردم است که به تعمير امامزاده ها همت ورزند و آنها را با شکوهتر بدارند.  توضيحا عرض ميشود بطوريکه ميگويند کرکبود در قديم دهي بزرگتر و آبادتر و پر جمعيت تر بوده و آنرا شهر کرکبود ميگفتند اين از قبرستان بزرگ ده معلوم ميشود ولي معلوم نيست به چه علتي اين ده خراب شده و از ميان رفته و حاليه ده کوچکي به جاي آن مانده است.

از کتاب سیمای طالقان مرحوم حبیب اله برنگینوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید