امامزاده بالايا به زبان محلي جوئري امامزاده طالقان

امامزاده بالا  يا   به زبان محلي "جوئري امامزاده"  طالقان

در قله کوه کرکبود بعد از نقطه ای بنام دومیل (در شکل زیر)  بالاي ده کرکبود طالقان امامزاده ايست مشهور به شاهزاده محمد حنيفيه . بعضي اين امامزاده را جوئري امامزاده و بعضي شاهزاده محمد حنيفيه (آن محمد حنيفيه فرزند حضرت علي بن ابوطالب عليه السلام نيست) مینامند. شنيده ام که عمويم مرحوم حجه الاسلام آقا شيخ علينقي برنگي ميگفت در کتابها او را (محمد ماه رو) نام برده اند که معروف است به محمد حنيفيه دوم و او از اولادهاي حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام است و از سادات حسني مي باشد ولي شجره او را من نديده ام.


اين امامزاده داراي گنبدي است سفيد ساخته شده از گچ و ساروج که در قله کوه از دور چون تخم مرغي خودنمائي ميکند و مردم از دور و نزديک به زيارت او ميروند. بعلت بعد مسافت و راه کوهستاني مشکل و ضمنا خوش آب و هوا بودن بيشتر شب بطور دسته جمعي در آنجا مي مانند. يک اطاقک کوچکي به شکل مدور داراي گنبدي کم ارتفاع در کنار امامزاده ساخته شده که آنرا ( شب خانه) ميگويند و زوار شب در آنجا منزل ميکنند .دو چشمه آب گوارا در نزديک اين امامزاده است يکي بنام( پاشوران) و ديگري بنام( تروزان) که آب چشمه تروزان بيشتر و در سردي معروف است.

در قله کوه گورستاني نزديک امامزاده است که معلوم نيست مربوط به چه زماني و به چه جهت در آن جاي دور افتاده و خارج از آبادي چنان گورستاني هست .در باره اين امامزاده ميگويند او از طرف عمال و ایادي خلفاي عباسي تحت تعقيب بوده و بطور ناشناس مرتبا در مسافرت و نقل مکان بود که در آنجا او رايافته و به شهادت رسانيدند و در همانجا مدفون شده است .

اخيرا عده اي بي اعتقاد و سودجو به طمع بيرون آوردن گنج ، شب مخفيانه آن مزار مبارک را کنده و زير و رو کردند و ضريح او را به کناري انداختند چنانکه رو به خرابي گذاشته است و کسي تاکنون آنجا را تعمير نکرده و بهمان حال باقي مانده است (لعنت اله علي القوم الظالمين) اگر این اتفاق در گذشته میافتاد مردم آنرا تعمير ميکردند.

گويند سابق بر اين هر چند سال يکبار موقع تعمير اين امامزاده دهات اطراف را قبلا خبر ميکردند و آنها در روز معين با چهارپايان گچ و آهک را به آنجا حمل ميکردند و با رضا و رغبت و مجانی براي اجر بردن آنرا تعمير ميکردند و بارها اين کار شده است اينک اميد است که مومنين و متدينين به تعمير آنجا بپردازند.

برگرفته از کتاب سیمای طالقان نوشته مرحوم حبیب اله برنگی


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید