گته ده

روستای گَته ده از روستاهای کوهستانی و سر سبز منطقه طالقان است که مدرسه ای متفاوت از مدرسه هایی که تابحال دیده و شنیده ایم دارد. سکینه کیان تنها معلم مدرسه روستاست که کار آموزش به حدیثه تنها دانش آموز مدرسه که در پایه دوم دبستان تحصیل می کند را به عهده دارد. محل زندگی معلم روستا در150 کیلومتری گته ده واقع است برای همین ،خانم کیان هرشنبه صبح به روستا آمده و عصر چهارشنبه برای دیدن خانواده خود با خودرویی که اداره آموزش و پرورش طالقان برای وی در نظرگرفته است به خانه اش دریکی از روستاهای چالوس می رود.   معلم جوان ، 5 سال است در اتاق کوچکی که در جوار کلاس درس قرار دارد زندگی می کند و اوقات فراغت خود را با مطالعه و کمک به زنان اهالی روستا می گذراند. در شهرستان طالقان 44 مدرسه با هزار و500 دانش آموز دارد. حدود 50 خانوار در روستای گته ده در منطقه بالا طالقان زندگی می کنند.  تنها راه ارتباطی روستای گته ده با شهر طالقان جاده ای پرپیچ و خم ،بطول 50 کیلومتر است که تنها 10 کیلومتر آن آسفالت است.

منبع: واحد مرکزی خبر

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای گته ده طالقان:

- بکان

- بابکان

- کیان

- یگان

 

اطلاعات کلی در باره روستای گته ده

روستای گته ده واقع درعرض جغرافیایی 36 10 32 و طول جغرافیایی 51 04 27   و 2400 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستاهای آسکان و دهدر از سمت شرق با روستای دراپی از سمت جنوب با کوه کهار  و از سمت غرب با روستا ی لمبران همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

 منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی

روستای گته ده یا باز رود (به فرموده آقای علی یگان از روستای گته ده) و به نقل مصطلح بایزرود،  واقع درعرض جغرافیایی ۳۶ ۱۰ ۳۲ و طول جغرافیایی ۵۱ ۰۴ ۲۷   و ۲۴۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستاهای آسکان و دهدر از سمت شرق با روستای دراپی از سمت جنوب با کوه کهار  و از سمت غرب با روستا ی جوستان همجوار میباشد. یکی از دو شاخه اصلی  رودخانه طالقان که از این روستا می گذرد به نام همین روستا بایزرود نامیده می شود. شاخه دیگر به نام روستای باستانی و مخروبه عالی زن نامیده می شود که نشان از بسیار قدیمی بودن گته دارد.

فاصله روستا تا شهرک :35 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :150 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 40خانوار
ارتفاع از سطح دریا:2374 متر
روستای گته ده از روستاهای پرآب و آباد طالقان محسوب شده و خانه های این روستا عمدتا با ملات گل وسنگ احداث شده است و از بیرون به صورت خشکه چینی جلوه می نماید و اکثر خانه های اصیل این روستا مخروبه شده و به جای آنها خانه های جدید احداث شده است .


خانه های باستانی روستای گته ده

قدمت تاریخی : دوره قاجار حدود 200 سال پیش
در مرکز روستا دو خانه مخروبه وجود دارد که به نظر می رسد از خانه های اعیانی دوره قاجار بوده است . در میان خانه های ویرانه و در محل هایی از کوچه های روستا که بنا به ضرورت اهالی حفاری صورت گرفته سفالهای نخودی و قرمز و نقش استامپی و زیرلعاب از دوران تاریخی و مختلف اسلامی یافت شده اسکه همگی آنها حکایت از استقرار دایم جمعیت در این روستا می نماید .


قبرستان تاریخی روستای گته ده

قدمت تاریخی : دوران تاریخی حدود 1500 سال پیش
در فاصله 200 متری غرب روستای گته ده قبرستان تاریخی وجود دارد که انبوه سنگ قبرهای موجود درآن حکایت از گستردگی و تعداد امواتی می کند که در قرون متمادی در آن دفن شده اند. برخی از قبرها متعلق به دوران اسلامی و برخی نیز دوره قبل از اسلام بوده و آثاری از سفالهای دوران تاریخی در آن یافت شده است . در قبرستان یاد شده ،حداقل پنج سنگ قبر متعلق به دوره صفویه وجود دارد که دارای تاریخ های متفاوت هستند. برای مثال یکی از آنها متعلق به 1075 هجری قمری است .
به نظر می رسد با توجه به موقعیت این مکان که در معرض سیل بوده ،چندین بار برای قبرستان در قرون مختلف استفاده شده است.با توجه به نمونه سفالهای یافت شده ، می توان قدمت قبرستان را دوران تاریخی و اسلامی تعیین کرد .

قلعه دختر ( دختر قلعه ) روستای گته ده

قدمت تاریخی : 900 سال پیش
در ضلع شمالی روستای گته ده قله کهار ( کاهاربزرگ ) با 4108 متر ارتفاع وجود دارد . در شمال این کوه ، قلعه کوچکی قرار دارد که در نزد اهالی به دختر قلعه مشهور است . این قلعه در حد فاصل میان روستای گته ده و دراپی ساخته شده است .
در جنوب و جنوب غرب قلعه پرتگاه مرتفعی است که امکان دسترسی به قلعه را مشکل کرده است . قسمت شمال و شرق آن نیز دارای صخره سنگی می باشد که نسبت به جنوب و جنوب غرب قلعه دارای ارتفاع کمتری می باشد .اما صعود از آن تقریبا بدون وسایل کوهنوردی دشوار است . تنها مسیر دسترسی به قلعه سمت غربی آن است که دارای شیب سنگی ملایمی می باشد . سازندگان قلعه برای عدم دسترسی افراد عادی به آنجا دیوارهای قطوری را ساخته اند .
ابعاد اولیه قلعه درحدود 10*12 متر مربع بوده و درحال حاضربخشهای زیادی از آن تخریب شده است . ابعاد دیوارهای باقیمانده حدود 30/1 الی 5/1 متر است
در داخل قلعه و در سمت راست دیوار ،بقایای معماری یک حوض آب وجود دارد . بخشی از این حوض در داخل صخره سنگی کنده شده و قسمتهایی از آن مصالح سنگ و ملات اندود ساروج ساخته شده است .
مصالح بنا از سنگ لاشه و سنگهای کف رودخانه ای و ملات آن از ساروج و در برخی نقاط نیز گچ سنتی نیمکوب می باشد. ارتفاع معماری موجود قلعه 5/5 متر است . ظاهرا در زیر سطوح فعلی مرکز قلعه ،آثار و بقایایی وجود دارد که می توان گفت برخی از آنها اطاق ،راهرو،انباری و برخی نیز به عنوان آب انبار یا پناهگاه بوده است .
با توجه به نمونه سفالهای یافت شده از سطح قلعه و پیرامون آن ،قدمت قلعه به دوران تاریخی و اسلامی می رسد که تا قرون 6 یا 7 هجری مورد استفاده بوده است .


برگرفته از وبسایت شهر طالقان به آدرس:

http://www.taleghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=19