سرلشکر ولی اله فلاحی ( از روستای کولج)

سرلشکر ولی اله فلاحی ( از روستای کولج)

 

 

                                     

                               شهيد سر لشکر ولي الله فلاحي


تاريخ تولد :-/--/1310

نام پدر :

تاریخ شهادت : 8/7/1360

محل تولد :تهران /طالقان /كولج

طول مدت حیات :50

محل شهادت :كهريزك

مزار شهید :بهشت زهرا (س)-در جوار مزار آيت‌الله طالقاني

خانواده فلاحي در سال 1310 زمانيكه در قريه‌ «كولج» از توابع استان تهران زندگي مي‌كردند, صاحب فرزندي شدند كه نامش را به عشق اميرالمؤمنين (ع) ولي الله نهادند. ولي الله تحصيلات مقدماتي خود را در روستاي طالقان سپري كرد و پس از اخذ مدرك ديپلم از دبيرستان نظام تهران وارد دانشكده افسري شد و در فاصله سالهاي 1339-1343 براي آموزش دوره پرسنل نظامي و دوره عالي آجوداني به كشور امريكا رفت و پس از بازگشت به ايران به عنوان استاد دانشكده افسري فعاليت خود را دنبال كرد. او در طول اين سالها در سمت‌هايي چون «فرماندهي گروهان , فرماندهي گردان, افسر عمليات منظم دايرة عمليات در ستاد نيروي زميني, مدير آموزش دانشكده فرماندهي و ستاد شهرستان «دافوس» و معاون فرماندهي مركز پياده شيراز در نيروي زميني ارتش خدمت نمود. در سال 1351 تا اواسط سال 1353 با درجه سرهنگ دومي به همراه گروهي از افسران ايراني به عنوان ناظر صلح سازمان ملل در آتش بس ويتنام به آن كشور اعزام شد و در نهايت به درجه سرتيپي ارتقاء يافت اما سه مرتبه به دليل فعاليتهاي سياسي به زندان افتاد. پس از پيروزي انقلاب سرلشگر قرني به عنوان فرمانده نيروي زميني ارتش منصوب گشت و در سال 1359 رياست ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي را بر عهده گرفت. با آغاز جنگ تحميلي سرلشگر «فلاحي» به ديار عشق و خون شتافت تا اينكه در تاريخ 21/3/60 از جانب رهبر كبير انقلاب به عنوان جانشين فرمانده كل قوا برگزيده شد و در عملياتهاي بسياري شركت نمود. تجربه و تدبير سرلشگر فلاحي باعث شد عملياتهاي زيادي در منطقه كردستان و همچنين جنوب كشور با موفقيت انجام شود. سرانجام جانشين فرمانده كل قوا ولي الله فلاحي در شامگاه خونين هشتم مهرماه سال 1360 پس از بازديد از مناطق جنگي در ساعت 7 بعدازظهر در حوالي كهريزك بر اثر سانحه هوايي به شهادت رسيد و به جمع شهداي گلگون كفن ميهن اسلامي پيوست. پيكر پاك و آسماني تيمسار فلاحي بنابر وصيت خود او در كنار مزار آيت الله طالقاني به خاك سپرده شد. يادت ياد ايران است و بس.

نامه شهيد به فرزندش


 

... فرزندم, مكرم‌ترين شما, پاك‌ترين شماست. خواجة كائنات محمد امين مي‌فرمايد: «عزيزترين شما نزد خدا, سودمندترين شما هستند.» و من مي‌گويم بر اساس اصول موصوف چنان زندگي كن كه هرگز از گذشته پشيمان نباشي. همه موجودات آفريدة پروردگارند, مبادا آنها را پست بداني. فرزندم, دين يك ضرورت اجتماعي است و من پس از 9 سال كاووش در اديان, اسلام را برگزيدم. مردم را به زبان و كردارت ميازار. اعضاي مادي انسان فقط خلق شده‌اند تا انديشه انساني متجلي گردد و كالبد انسان جلوه‌گاه انديشه انسان است. مي‌خواهم جز به پيشگاه خداوند در برابر كسي سر تعظيم فرود نياوري و هرگز كاري را نيمه رها مكني و كاري را كه قادر به انجامش نيستي در موردش صحبت نكن. سرانجام چنان زندگي كن كه در مرحله ارتحال قهرمانانه و مشتاقانه به آفريدگار كائنات ملحق گردي.

وصيت‌نامه


 

بسم الله الرحمن الرحيم به نام خدا, به نام ايران, به نام اسلام ... به نام رهبر انقلاب حضرت آيت الله امام روح الله خميني. وصيت من اجراي فرمان خدا, كتاب خدا و قانون مدني جمهوري اسلامي ايران است. زندگينامه و كارنامه من, قضاوت ملت ايران به ويژه ارتش ايران است. هيچ آرزوي دوري در اين جهان هستي به جز كمال انقلاب و كمال جهاد اكبر ندارم. همسر و فرزندان و پدر و مادر و برادران و خواهرم و برادرزادگان و ... را به خداوند و به ملت ايران مي‌سپارم. از همه مي‌خواهم مرا ببخشند و من نيز همه را مي‌بخشم.

منبع:كتاب امير خستگي‌ناپذير

برگرفته از :  http://www.sobh.org/shohada/organ/shahid.asp?id=5013&f2=2


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید