زندگینامه مرحوم دکتر احمد احمدیان (از روستای کرود)


عکس فارغ التحصیلی دوره دکتری دکتر احمدیان طالقانی

با تشکر از همشهری عزیز جناب آقای صمد برنگی که این عکسها را در اختیار گذاشتند. برای دریافت عکس با کیفیت بالا تر روی آن کلیک نمایید

دکتر احمد احمدیان فرزند مشهدی علی میرزا در سال 1299 شمسی در خانواده ای متوسط در کرود دیده به جهان گشود. وی تا سن یازده سالگی آغاز به تحصیل ننمود و لذا به علت زیادی سن جهت شروع به تحصیل دچار مشکل گردید  تا اینکه توسط مرحوم آقا ضیا الدین پور کریمی که در آن زمان مدیر مدرسه بود ثبت نام گردید و به تحصیل مشغول شد. دکتر احمدیان با کوشش و پشتکاری قابل تحصین دروس دبستان و دبیرستان را یکی پس از دیگری با موفقیت سپری نموده و به دانشگاه تهران راه یافت و در آنجا به اخذ مدرک لیسانس حقوق از دانشکده حقوق دانشگاه تهران نائل گردید (1326 شمسی).

وی در همان اوان دروس قدیمه را در محضر آیت اله حاج سید محمود طالقانی وآیت اله حاج میرزا خلیل کمره ای و دیگران تلمذ نمود.

پس از اخذ مدرک لیسانس ایشان به استخدام وزارت دادگستری در آمد و به عنوان قاضی در آنجا مشغول به کار شد و مراتب قضایی را یکی پس از دیگری پشت سر گذارد و در همان حال مجددا به دانشگاه راه یافت و تا اخذ درجه دکترا در آنجا تحصیل نمود (1332) و در دادگستری هم به سمت مستشار دیوانعالی کشور منصوب گردید.

دکتر احمدیان مردی دانشمند و شجاع و نطاق بود و با آیت اله طالقانی و مهندس مهدی بازرگان و دکتر علی شریعتی و جلال آل احمد دوستی نزدیک داشت و با بسیاری از اساتید دانشگاه در ارتباط بود .

او که دوران دانشجویی اش مصادف با ملی شده صنعت نفت بود با بسیاری از انقلابیون آن زمان در ارتباط بود.  او در ابتدا وارد جبهه ملی گردید و سپس به نهضت آزادی که به همت آیت اله طالقانی و مهندس مهدی بازرگان و مهندس ید اله سحابی تاسیس شده بود پیوست و تا پایان عمر نیز عضو این نهضت بود .

دکتر احمدیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود سه ماه و نیم در کابینه مهندس بازرگان سرپرستی وزارت دادگستری را به عهده داشت .وی پس از باز نشستگی همچنان به کار وکالت میپرداخت. ایشان مدت کوتاهی پس از انقلاب سمت دادستان کل کشور را داشتند که بدلیل مخالفت های سیاسی از این شغل کناره گرفتند.

دکتر احمدیان از چهره های سرشناس کشور و از رجال معروف طالقان بود .وی مردی بسیار پرهیزکار بود و در انجام اعمال مذهبی دقتی زاید الوصف داشت.

دکتر احمدیان با همت والا و از هزینه شخصی خود در سال 1344 شمسی اقدام به احداث یک جاده به طول پنج کیلومتر از روستای اوانک به کرود نمود. مرحوم حاج آقا ضیاالدین پور کریمی که خود را پدر معنوی دکتر احمدیان می دانست مقدار قابل توجهی از زمین های خود را برای حمایت از این امر در اختیار اهالی گذارد که در همین املاک مرحوم دکتر احمدیان میدان ورودی روستا و یک حمام شش دوشه بزرگ را تاسیس نمود. ضمنا ایشان مسجد قدیمی کرود را با همکاری و همت اهالی نوسازی نموده و یک مسجد مجلل و محکم به سبک جدید را بجای آن بنا نمود . همچنین برای رفاه حال ساکنین اقدام به تاسیس یک شرکت تعاونی نمود و قصد داشت به نحوی نیز آب مزروعی ده را تامین نماید. ایشان ضمنا قنات نوسر را نیز با هزینه شخصی لاروبی نمود که بتواند آب مورد نیاز حمام کرود، شیر میدان کرود و مسجد کرود را نیز تامین نماید. این اقدامات که هشت سال به طول انجامید چهره کرود را از یک روستای سنتی به یک روستای مدرن تبدیل نمود. متاسفانه علی رغم پشتیبانی اکثریت اهالی عده قلیلی بین ایشان و مرحوم حاج آقا ضیاالدین و فرزندانشان اختلاف ایجاد نمودند که باعث دلسردی هر دو طرف و قطع این اقدامات گردید.

دکتر احمدیان یکی از مردان پرکار و استثنایی و فوق العاده بود و سر انجام در پنجم دی ماه 1364 در سن ۶۵ سالگی به دیار باقی شتافت و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد

(بر گرفته از کتاب سیمای کرود به قلم حبیب اله برنگی با اصلاحات)


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید