کرکبود

صخره های باشکوه  دومیل در کرکبود از مظاهر زیبای طبیعی طالقان بوده و به نظرم دارای ویژگی هایی است که در جهان منحصر به فرد می باشد. ارتفاع زیاد آن را قابل مشاهده از مسافت های بسیار دور می نماید. کشورهای دیگر در جهان تورهای بسیاری را برای جهانگردان برای بازدید از چنین پدیده های طبیعی بطور هر روزه تدارک می بینند و تصویر آن ها مزین کننده پوستر ها و تابلوها می باشد. این هفته سفری به کرود داشتم و این تصویر را در غروب آفتاب از دومیل گرفتم. مقبره امامزاده محمد حنفیه در سمت چپ در بالاترین ارتفاع دیده می شود.


در طالقان دو چشمه آب سرد بسیار معروف وجود دارند. یکی چشمه آب زندگانی Abezandegani در ارتفاعات روستای گته ده و دیگری چشمه تروزان Terowzan در زیر قله کوه کرکبود (كوه عقيق) . بعضي ها معتقدند كه چشمه آب زندگاني سرد تر است.


محل چشمه تروزان، امامزاده محمد حنفیه و مسیر پا کوب رسیدن به آن ها - شمال سمت چپ می باشد

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای کرکبود طالقان:

اطلاعات کلی در باره روستای کرکبود

روستای کرکبود واقع درعرض جغرافیایی 36 12 56 و طول جغرافیایی 50 51 16   و 2200 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با کوه كركبود معروف به عقيق كه بر روي آن مقبره امامزاده محمد حنفيه و دو مناره طبيعي معروف به دوميل برروي آن قرار دارد همسايه بوده از سمت شرق با روستای نویز از سمت جنوب با روستای هشان  و از سمت غرب با روستا ی کرود همجوار میباشد.

روستاي کرکبود بافت مسکوني متمرکز و فشرده اي دارد و در شيبي ملايم استقرار يافته است. بيشتر خانه هاي روستا در يک يا دو طبقه با سقف شيرواني ساخته شده است و تعدادي خانه چند طبقه نيز در اين روستا وجود دارد. مصالح به کار رفته در بافت قديمي روستا از مصالح به کار رفته در بافت قديمي روستا از مصالح بومي مانند لاشه سنگ، چوب، خشت و گل است. در ساخت خانه هاي جديد از مصالح مدرن مانند ميلگرد، تير آهن، آجر و ورق گالوانيزه نيز استفاده مي شود. معابر روستا کوچه باغ هاي زيبايي هستند که جلوه اي خاص به معماري روستا بخشيده اند.

جاذبه هاي گردشگري

استقرار در ناحيه کوهستاني چشمه هاي پرآب، جريان رودخانه دائمي، کوچه باغ هاي زيبا همراه با سايه روشن رنگ ها و باغات گسترده ميوه، سيماي جذابي از روستاي کرکبود را به نمايش گذاشته است. از مهم ترين جاذبه هاي طبيعي اين روستا مي توان به آبشار کر اشاره کرد. اين آبشار در فاصله 700 متري شمال شرقي روستا به درون دره اي عميق سرازير مي شود. در ضلع شرقي و غربي دره صخره هايي در ارتفاع 30 تا 50 متري وجود دارد. راه ورودي به منطقه آبشار از سينه کش ارتفاعات غربي دره است. ارتفاع آبشار بيش از 5 متر است که پس از ريزش بر صخره اي سنگي، به صورت مارپيچ در ميان دره جريان مي يابد. کر در زبان محلي به معني صخره يا تخته سنگ است. از ديگر جاذبه هاي طبيعي روستا، يخچال هاي طبيعي است که در شمال روستا واقع شده اند و در ذخيره آب تابستاني آن نقش اساسي دارند.

آثار تاريخي روستاي کرکبود عبارتند از:

آرامگاه امامزاده ها  زيد و ابراهيم که در مرکز روستا و در ضلع غربي حمام تاريخي روستا قرار دارد. بنابه روايتي نسب امامزاده ها به امام موسي کاظم (ع) مي رسد. اين آرامگاه، بناي هشت ضلعي نامنظمي است که از مصالح سنگ، ملاط گچ، چوب و ورق گالوانيزه ساخته شده است. بر روي قبر، صندوق چوبي قرار دارد. قدمت اين بنا به قرن 9 و يا 10 هجري قمري مربوط مي شود.

آرامگاه امامزاده شاه محمد حنفيه که بر فراز بلندترين نقطه ارتفاعات شمال شرقي روستاي کرکبود به نام کوه شاه محمد حنيفيه يا عقيق قرار دارد. بناي برج مانند بقعه امامزاده شاه محمد حنفيه مورد علاقه مردم طالقان و ديگر روستاهاي اطراف است که براي زيارت به روستا مراجعه مي کنند. بناي امامزاده واجد ارزش هاي هنري و تاريخي است.

آرامگاه ملا نعيماي کرکبودي در گورستان تاريخي روستاي کرکبود واقع شده است. اين دانشمند بزرگ اسلامي، يکي از مدرسان نامدار حوزه علميه اصفهان در قرن 12 هجري بود که به جهت منزلت والاي علمي از جانب شاه سلطان حسين صفوي به رياست کتابخانه سلطنتي منصوب شد. ساختمان آرامگاه اتاق مربع شکل کوچکي است که نماي بيروني آن با سيمان سفيد و سقف آن با ورق گالوانيزه پوشش داده شده است. در داخل آرامگاه سنگ قبر مرمريني با خط شکسته نستعليق وجود دارد که از تاريخ وفات در سال 1160 هجري قمري حکايت دارد.

حمام تاريخي کرکبود، در زير درختان بلند گردو قرار دارد. اين ساختمان که در حال حاضر مخروبه است چهار طاقنما دارد که برخي نيمدايره اي و برخي جناغي است و سطوح داخلي آن با سيمان سفيد اندود شده است. قدمت اين حمام به اواسط دوره حکومت قاجاريه مي رسد.

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی- محمد بيگي

روستای کرکبود

فاصله روستا تا شهرک :14 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :100 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 10خانوار
ارتفاع از سطح دریا:2320 متر

در شمال شرق طالقان روستای کوچک زیبایی قرار دارد که دارای ماهیتی متفاوت با روستاهای دیگر بوده و به نام کرکبود نامیده میشود . روستای کرکبود در سینه کش کوهی واقع شده است که آلریز آن از غرب به شرق بوده و دارای شیب نسبتا تندی می باشد . در داخل روستا درختان تنومند و برافراشته و بلندی قرار دارد که نظیر آن در دیگر روستاهای طالقان کمتر مشاهده می شود . لابه لای درختان کوچه باغ هایی قرار دارد که سایه درختان بلند آن بسیار خنک و با طراوت است و نقاط مختلف روستا را به یکدیگر متصل می نماید . برخی از اهالی معتقدند نام روستای کرکبود برگرفته از دو اسبی می باشد که به امامزاده شاه محمد حنفیه و یاران او تعلق داشته و در اصل کهر و کبود بوده است و با گذشت زمان تغییر کرده و کرکبود شده است .


سفالهای تاریخی روستای کرکبود

قدمت تاریخی : قرون چهارم و پنجم حدود 1100 سال پیش
روستای کرکبود از روستاهای تاریخی طالقان می باشد . این مطلب را نمونه سفالهای یافت شده از بدنه جاده داخلی روستا و از داخل پی های کنده شده برای احداث خانه به اثبات می رساند . عمده سفالهای دیده شده مربوط به قرون میانی اسلام و به خصوص چهارم و پنجم هجری است .


حمام تاریخی روستای کرکبود

قدمت تاریخی : اواسط قاجار حدود 150 سال پیش
در مرکز روستای روستای کرکبود حمام تاریخی وجود دارد که در حال حاضر متروکه و بلا استفاده می باشد . ورودی حمام در جنوب غرب واقع شده و بعد از گردش به سمت چپ به رختکن می رسد . رختکن حمام دارای چهار طاق نما می باشد که یکی از آنها ورودی و دیگری مسیر ورود به گرمخانه بوده و دوتای دیگر محل نشستن می باشند . از سمت راست ورودی به رختکن راهرویی به طول 5/1 متر وجود دارد که پس از چرخش به سمت چپ و طی راهرویی دیگر به طول سه متر به گرمخانه منتهی می شود . در سمت چپ گرمخانه و پشت رختکن خزینه حمام قرار دارد و راه ورودی به آن با نرده مسدود شده است . برخی از طاقهای حمام نیم دایره و برخی نیز جناغی بوده و کلیه سطوح داخلی حمام با سیمان سفید اندود شده است . با توجه به شیوه احداث حمام و برخی ویژگیهای دیگر که با موارد مشابه تطابق کامل دارند ، به نظر می رسد قدمت حمام به اواسط حکومت قاجار برمیگردد.

آبشار گُر(GOR) روستای کرکبود

در ضلع شمال شرقی روستای کرکبود آبشار زیبایی قرار دارد که به آبشار گر مشهور می باشد . ضلع شرقی و غربی دره یاد شده ، دارای صخره ای می باشد ه ارتفاع متوسط آن بین 30 تا 50 متر می باشد . راه ورودی به محل آبشار از سینه کش ارتفاعات غربی دره است . در دوبخش جنوبی و شمالی دره ،دیواره کوهها به یکدیگر نزدیک و فضای زیبایی را به وجود آورده است . در ضلع شمالی دره ،آبشاری به ارتفاع حدود 5 متر وجود دارد که در صورت افزایش میزان آب بر ارتفاع آن افزوده می شود . آب آبشار پس از ریزش بر صخره سنگی ، در کف دره جاری شده و پیچش و جریان آن جلوه بسیار زیبایی را پدیدار می کند . در طرفین آبشار و در زیر صخره های کوه حفره هایی به صورت دکه های مجزا در آورده بودند . در این فضاها خوشنویسان ،کاتبان و مستنسخین ( نسخه نویسان ) قرآن ،اسکان یافته و قرآن و منابع دیگر اسلامی و ادبی را می نوشتند . صدای آب در این فضای بسته و محصور به گونه ایست که اجازه شنیدن هیچ صدایی را به انسان نمی دهد . آبشار کر روستای کرکبود می تواند به عنوان یکی از نقاط مهم گردشگری طالقان جمعیت زیادی را به خود جلب کرده و موجبات رونق اقتصادی بیشتر روستا را فراهم نماید . شاید بتوان این آبشار را با تنگه ساواشی فیروز کوه مقایسه کرد .

برگرفته از وبسایت شهر طالقان به آدرس:

http://www.taleghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=19