فشندک و زرکان

نقاشي كه عاشق نوشتن است

منبع: جام جم آنلاين

 


پرويز كلانتري، نقاش، طراح و نويسنده سال 1310 در طالقان متولد شد. وي از كودكي علاقه خود را به رنگ‌ها نشان داد و به گفته خودش از كودكي با خط‌خطي كردن ديوار همسايه‌ها كشيدن نقاشي انتزاعي را تمرين مي‌كرد.


او در دانشكده هنرهاي زيباي تهران درس خواند و سال ۱۳۳۸ در رشته هنرهاي تجسمي دانش‌آموخته شد. كلانتري در مراكز هنري از جمله دانشكده هنرهاي زيباي تهران و كالج هنري كودكان در كاليفرنيا كار كرده و مدتي مدير كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در تهران بوده‌ و تاكنون در نمايشگاه‌هاي گروهي و انفرادي بسياري در داخل و خارج از ايران، شركت كرده‌است.

برادران امیدوار

 

برادران امیدوار

عیسی امیدوار و عبدالله امیدوار دو برادر جهانگرد، فیلم‌بردار و تهیه‌کننده (مستندساز) ایرانی هستند.

این دو برادر در دهه ۱۳۳۰ به نقاط مختلف دنیا سفر کردند و از مشاهدات خود فیلمبرداری کردند. فیلم‌های آنها در زمان خود از شبکه‌های تلویزیونی جهانی نیز پخش می‌شد.

بیژن میرباقری نیز در سال ۱۳۸۱ فیلم کوتاهی به مدت ۲۷ دقیقه درباره این دو برادر ساخته‌است.

موزه انسان‌شناسی برادران امیدوار

 

موزه برادران امیدوار اولین موزه انسان‌شناسی در ایران است که روز پنجم مهرماه ۱۳۸۲ در هفته جهانگردی در مجموعه سعدآباد افتتاح شد. این موزه ۳ گالری دارد که در دو گالری آن آثار اهدایی برادران امیدوار به معرض نمایش گذاشته شده‌است. این آثار حاصل سفرهای این دو برادر و عکس‌های آنها است. این اشیا از قاره‌هایی چون آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا به جمع‌آوری شده‌است.[۱]

گالری سوم اتاق نمایش فیلم است که در آن فیلم سفر و اسلایدهای گرفته شده توسط این دو برادر به نمایش درمی‌آید

برگرفته از ویکیپدیا:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1

 

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به وبلاگ برادران امیدوار  به ادرس زیرمراجعه فرمائید:  http://omidvarbrothers.wordpress.com/