سفجخانی

فکر میکنم واژه نمک سری صحرا برایتان آشنا باشد، لیکن برای اندسته از افرادی که تاریخ این بخش از حوزه جغرافیایی سفج خانی را نمیدانند عرض میکنم واز بزرگان و اندیشمندان بزرگوار تقاضا دارم چنانچه اشتباهی از بنده حقیر رخ داد، مرا اصلاح فرمایند.

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای سفجخانی طالقان:

اطلاعات کلی در باره روستای سفجخانی

روستای سفجخانی واقع درعرض جغرافیایی 36 10 52 و طول جغرافیایی 50 51 08   و 1900 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای حصیران از سمت شرق با روستای منگلان از سمت جنوب با روستای گوران   و از سمت غرب با محسن آباد همجوار میباشد.

نام اصلی این روستا "اسپشخانی" (با کسره الف و پ) و با یک تلفظ دیگر "اسپژخانی" می باشد که به صورت مخفف "سپشخانی" و "سپژخانی" (با کسره سین و پ) نیز خواده می شود که در تجدد گرایی های دوران مشروطه به سفجخانی (با کسره سین و فتحه ف) تغییر تلفظ داده و اکنون بطور رسمی با این نام خوانده می شود.

به اهای این روستا اسپشخانیج (Esepeshkhaneyj) ، اسپژخانیج (Esepezhkhaneyj)، سپشخانیج (Sepeshkhaneyj) و  سپژخانیج (Sepezhkhaneyj) نیز گفته می شود.

 

وجه تسمیه این روستا را نمی دانیم ولی در مقایسه با نام های مشابه مانند روغن خانی و مالخانی که نام دو کوه در طالقان هستند در می یابیم که نام روستا از دو بخش اسپش (اسپژ) و خانی تشکیل شده است. اسپش و اسپژ حد اقل نام چند محل دیگر در جغرافیای ایران می باشد.  به علاوه  این دو کلمه نام حشره شپش در زبان تاتی است.

اهالی سفجخانی مانند بیشتر سادات طالقان همگی از سادات حسینی هستند ولی ظاهرا شجره نامه مدون ندارند. بسیاری آنها را با سادات روستای اورازان هم ریشه می دانند. در این روستا مانند اورازان وقف اولاد ذکور حکم فرماست.

 

 " با سلام و قدردانی از اقدام شایسته،
برابرروایات و گفته های سینه به سینه از اجداد تا به امروز فلسفه نام سفجخانی بر گرفته از دو مورد
است:

1- به لحاظ وجود ناحیه کوهی از خاک سفید که تا چندی پیش نیز از خاک سفیدش برای سفید کردن دیوارهای داخلی اطاقهااستفاده میکردند این منطقه یااین روستا بنام سفید خانی که بتدریج با روند الفاظ عامیانه به سفج خانی تغییر نام یافته است .
2- به لحاظ اسکان تعداد خان های زیاد در این منطقه مسطح با زمین های حاصل خیز و آب فراوان و دشت هموار برای کشت وزرع و مراتع برای حشم به روستای سه پنج خانی نام گذاری شده است ( پانزده خان)، که باز به لحاظ روان سازی الفاظ متداول در ازمنه قدیم بتدریج به سپچ خانی وسپس به سفج خانی تبدیل شده است .  سید ناصر خاتمی
 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی