دهدر

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای دهدر طالقان:

  1. كيان
  2. طاهري
  3. قادري
  4. محمودی

اطلاعات کلی در باره روستای دهدر

روستای دهدر واقع درعرض جغرافیایی 36 11 21 و طول جغرافیایی 51 02 45   و 2300 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با کوه خاص از سمت شرق با روستای آسکان از سمت جنوب با روستای گته ده  و از سمت غرب با کوه پیله وهمن همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

 منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی

روستای دهدر

فاصله روستا تا شهرک :34 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :80 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 30خانوار
ارتفاع از سطح دریا:2365 متر
روستای دهدر از روستاهای آباد و پررونق طالقان می باشد و به علت برخورداری از آب کافی دارای مزارع و باغات سرسبز و آباد می باشد . در مرکز این روستا مسجد جدید الاحداثی در دست ساخت است که بسیار با شکوه و زیبا به نظر می رسد . نام دیگر این روستا دهدر ( دهه در) هم گفته می شود .

حمام تاریخی روستای دهدر

قدمت تاریخی : اوایل دوره قاجار حدود 210 سال پیش
در ضلع شرقی روستای دهدر حمام تاریخی وجود دارد که علیرغم کوچک بودن بسیار زیبا است .ورودی این حمام در ضلع شمال غرب آن واقع شده است .
فرد مستقیما وارد رختکن و از آنجا با چرخشی به سمت چپ وارد گرمخانه می شده است و خزینه در جنوب و امتداد گرمخانه واقع شده است . بخشهای زیادی از حمام بر اثر جریان سیل چند سال گذشته پر از گل و لای شده و در قسمتهایی از آن نیز تخریب شده است .مصالح حمام از سنگ لاشه و ملات ساروج می باشد و دارای گنبدهای عرقچین و طاقهای نیم دایره می باشد .به نظر می رسد طاقهای اولیه حمام جناغی بوده ، اما به مرور ایام تبدیل به نیم دایره شده است .
با توجه به نوع طرح و مشخصات کلی بنا و مقایسه آن با موارد مشابه در دیگر روستاهای منطقه ،می توان قدمت آن را اوایل دوره قاجار تعیین کرد .


قلعه نوده یا قلعه کیان خاتون روستای دهدر

قدمت تاریخی : قرون هشتم و نهم حدود 700 سال پیش
قلعه نوده بر فرازصخره سنگی بنا شده است و برخی از اهالی نیز معتقدند که نام آن قلعه کیان خاتون است .
ورود به قلعه از سمت شمال و پس از طی حدود 10 متر صخره سنگی می باشد که عبور از آن چندان دشوار نمی باشد . سطح قلعه به دو قسمت مجزای شمال شرقی و جنوب غربی تقسیم شده است . بخش شمال شرقی قلعه تختگاهی است به ابعاد تقریبی 25*75 متر و تمامی سطح آن پوشیده از آثار معماری می باشد که برخی از آنها اطاق،برخی راهروهای ارتباطی و برخی نیز محل ذخیره سازی آب و مواد غذایی بوده است . کف و بدنه این آب انبار با ملات ساروج اندود شده و معماری بسیار محکمی دارد . به نظر می رسد در زیر فضاها و اطاقها ،بقایایی از فضاهای مسکونی وجود داشته است .که به علت تخریب معماری طبقه فوقانی پر شده و قابل رویت نیست .
راهرو ارتباطی میان دو قسمت قلعه دارای حدود 50 متر طول و 5 متر عرض می باشد . بخش جنوبی غرب قلعه ، تختگاهی است به ابعاد 10*15 متر که در آنجا نیز بقایای معماری قابل رویت می باشد . چند حوضچه کوچک که احتمالا محل ذخیره مواد غذایی بوده و یکی دو اطاق جانبی و راهرو از جمله فضاهایی هستند که در این قسمت با وضعیت فعلی قابل تشخیص می باشند .
آب مصرفی این قلعه از چشمه ای در بالای کوه چله خانه در آن سوی رودخانه اسکان،تامین می شده است . اهالی روستا می گویند در سالهای گذشته هنگام ایجاد نهر برای آبیاری زمین ها و باغات اطراف روستا ،ده ها قطعه تنبوشه را یافته اند که در مسیر چشمه به کف رودخانه و از آنجا به بالای قلعه نوده کار گذاشته شده بود .
با توجه به وضعیت کلی قلعه نوده چنین استنباط می شود که کاربرد اصلی آن،استقرار افراد روستاهای اطراف در مواقع خطر و حمله های سنگین بوده بر آن مسئولیت مراقبت از دو تنگه شرقی و غربی را برعهده داشته است.
از سطح و اطراف قلعه نوده سفالهایی از دوران تاریخی و دوره های مختلف اسلامی تا دوره تیموری و به خصوص دوره اسماعیلیه یافت شده است . با توجه به نمونه سفالهای یافت شده ،می توان قدمت این قلعه را دوران پیش از اسلام تا قرون هشتم و نهم هجری تعیین کرد .

محوطه باستانی گندی آب روستای دهدر

قدمت تاریخی : دوران تاریخی حدود 1500 سال پیش
اهالی روستای دهدر در زمانهای گذشته در این محل استقرار داشته اند و انبوه سنگها و سفالها و قبرهای موجود در ناحیه گندی آب، موید این موضوع می باشد .
سفالهای پراکنده در سطح این نقطه تاریخی بسیار ریز و فرسوده می باشد .

با توجه به سفالهای یافت شده، می توان قدمت این محل را دوران تاریخی تا قرون هفتم و هشتم هجری تعیین کرد .

برگرفته از وبسایت شهر طالقان به آدرس:

http://www.taleghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=19