زندگینامه استاد دکتر علی رضاخانی

زندگینامه پربار استاد دکتر علی رضاخانی (عضو پیوسته گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم) به قلم استاد:

بنده در 25 تیر 1320 هجری شمسی در روستای دنبلسید طالقان در یک خانواده فرهنگی به دنیا آمدم. دوره تحصیلات ابتدایی را در دبستان همان روستا گذراندم و برای ادامه تحصیل در دوره متوسطه عازم تهران شدم. تحصیلات متوسطه را در دبیرستانهای تقوی، محمدرضا شاه و مرآت تهران به پایان رساندم و در سال 1340 در کنکور سراسری شرکت کردم و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدم. دوره دکتری عمومی را با کسب بالاترین نمره در بین همکلاسیها سپری کردم و موفق به اخذ مدال درجه یک دانش شدم.

در دوره مقدس سربازی که بازهم به علت کسب بالاترین نمره در دوره آموزشی، در استان تهران (شهرری) در سپاه ترویج مشغول فعالیت بودم، توانستم در بخش دامپروری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران همکاری آموزشی داشته باشم. پس از پایان خدمت سربازی و شروع بکار دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز با بورس آن دانشگاه عازم آمریکا شدم.

در آمریکا در دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا که از دانشکده‌های طراز اول آن کشور است در رزیدنتی جراحی مشغول تحصیل شدم و پس از اتمام دوره برای اخذ PhD به دانشکده دامپزشکی دانشگاه بریستول انگلیس پیوستم. در سال 1353 (1974 میلادی) موفق به اخذ درجه دکترای تخصصی شدم و چون بورسیه دانشگاه شیراز بودم در تاریخ 1/6/1353 در این دانشگاه به عنوان استادیار شروع بکار نمودم. در آن زمان ریاست دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز بعهده آقای دکتر احمد افشار بود.

ایشان یکی از نمونه‌های نادر، مدیری توانا و دانشمند بود. آقای دکتر افشار مشوقی بارز بود و در همان مدت کوتاه توانست کادر هیأت علمی آن زمان دانشکده را برای انجام تحقیقات که چندان در آن زمان مرسوم نبود تشویق کند.

ایشان جدا از تشویق تئوری در فراهم نمودن امکانات و وسایل پژوهشی بی‎اندازه فعال بود. من در 34 سال خدمت در دانشکده به فرد دیگری که دارای خصوصیات ایشان باشد برخورد نکردم و امیدوارم همیشه و در هرجا که هستند سالم و پیروز باشند.

تشویق‎‌های آقای دکتر افشار موجب شد که بنده در مدت دو سال، تعدادی مقاله به چاپ برسانم و بتوانم در سال 1356 به دانشیاری ارتقاء پیدا کنم. ادامه این روش موجب شد که در سال 1359 توانستم به درجه استادی ارتقاء یابم ولی بعلت معلق ماندن آیین‎نامه ارتقاء، این موضوع تا سال 1365 طول کشید.

در طول خدمتم در دانشگاه شیراز از دو فرصت مطالعاتی استفاده کردم. مرتبه اول به مدت یک سال به دانشکده دامپزشکی دانشگاه Queensland استرالیا پیوستم و توانستم با همکاری یکی از اساتید جوان و فعال آن دانشکده به نام Prof. Atwell هفت مقاله در مجلات معتبر دامپزشکی به چاپ برسانم. در مرتبه دوم در دانشکده دامپزشکی دانشگاه Edinburgh اسکاتلند پذیرفته شدم که تجربه بسیار جالبی بود.

بنده عضو Who is Who Asia/Pacific ، Academy of Veterinary Cardiology و Who is Who in the World می‎باشم.

تا این زمان راهنمایی 90 پایان‎نامه دکتری عمومی دامپزشکی را بعهده داشته و عضو کمیته پایان نامه 103 نفر دیگر نیز بوده‎ام. ضمناً استاد راهنمای 9 پایان‌نامه دکترای تخصصی و عضو کمیته 14 رساله تخصصی در دانشگاههای تهران و شیراز بوده‎ام.

در دوران خدمتم در دانشگاه شیراز جدا از عضویت در کمیته‎های مختلف دانشکده و دانشگاه، در سطح وزارت علوم نیز به عنوان عضو بورد تخصصی بیماریهای داخلی دامهای بزرگ فعالیت داشته‎ام. در سه دوره دو ساله به عنوان رئیس بخش علوم درمانگاهی، سه سال و اندی مدیرکل آموزش دانشگاه شیراز و دو سال و نیم رئیس مرکز نشر دانشگاه فعالیت داشته‎ام.

ضمناً در سه دوره دو ساله عضو هیأت ممیزه دانشگاه شیراز بودم. به مدت 8 سال بعنوان عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشتم و از سال 1385 نیز بعنوان عضو پیوسته پذیرفته شدم.

در دوران 34 ساله خدمت بنده در دانشگاه، 65 مقاله در مجلات بین‎المللی (اغلب ISI) که برخی از آنها در Textbooks دامپزشکی ارجاع شده است و 23 مقاله در کنفرانس‎های بین‎المللی ارائه نموده‌ام. 65 مقاله در مجلات داخلی منتشر کرده و 60 مقاله در کنفرانس‎ها و کنگره‌های داخلی که اغلب بصورت سخنرانی بوده ارائه نموده‌ام. 13 جلد کتاب درباره بیماریهای قلب و عروق و ناراحتی‎های اندامهای حرکتی بطور مستقل یا با همکاری اساتید دانشکده‎های تهران و شیراز به چاپ رسانیده‎ام.

برای من جای بسی افتخار است که توانسته‎ام با چاپ مقاله و شرکت فعال در کنفرانس‎های بین‎المللی سهمی هرچند مختصر در پیشرفت علمی کشور عزیزم ایران داشته باشم.

منبع: وب سایت: http://www.hakimemehr.ir/

فرستنده مطلب: ابوالقاسم شرافتی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید