خسبان

معرفی و توصیف کامل روستای خسبان

نویسنده: سعید خسبانی طالقانی - ۱۳٩٠/٥/٢٩

روستای خسبان یکی از زیبا ترین اما کم حاشیه ر شهرستان طالقان است موقعیت این روستا در مرکز طالقان و فاصله آن تا شهرک 2.5 کیلو متر می باشد. خوشبختانه خانه های قدیمی هنوز از بین نرفته است و این باعث جذب گردشگر و توریست شده است. (نا گقته نماند خانه هایی با طرح امروزی نیز وجود دارد) .

روستای خسبان از سمت غرب با روستای جزینان واز سمت شرق یا روستا های نویزک و بزج همسایه است از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به آبشار زیبای شله بن اشاره نمود که با عبور از باغ های زیبای زودر(zodar) به آنجا رسید. باغ های روستای خسبان که همه ساله شاهد جذب گردشگران بوده و از ارزش دیدن برخوردارند عبارت اند از: اوندس(oondas) ، ملندشت (molondasht) ، زودر ( zodar) و جور لات(joarlat) .در خسبان کوه های زیادی به نام های مختلف وجود دارد اما معروف ترین آنها خسبان کوه با ارتفاع 2400 متر می باشد که به رشته کوه البرز منتهی می شود رودخانه خسبان رود که مرز خانه های مسکونی و باغ های خسبان را مشخص کرده و پس از عبور از پردسر به رودخانه شاهرود می ریزد. در خسبان چشمه های متعددی وجود دارد که آب آشامیدنی روستا از همین چشمه ها تامین می گردد . خاکرو (khakeroo) یکی از این چشمه هاست که در فاصله 500 متری روستا قرار دارد.در حال حاضر حدود 70 خانوار در روستا مستقر می باشند خسبان دارای مشاهیر بسیار زیادی بوده است اما شاعر معاصر جناب آقای حسن پور زاهد سروده های بسیاری را در وصف طالقان بیان نموده اند] در آینده سروده های بسیاری را از ایشان خواهیم [ دید شما را به یکی از دو بیتی های ایشان دعوت می کنیم :

اگر هوای فرح بخش طالقان داری بدان که بهشت روی زمین به رایگان داری

بهر کجا سفر می کنی خدا یارت کزین دیار بهشتی خط امان داری

در تازگی روستای خسبان شاهد اتمام ساخت فرهنگسرای طالقان بوده است که به عنوان اداره ارشاد اسلامی طالقان بنا شده است. در حال حاضر روستای خسبان توسط دهیاری محترم اداره می شود درضمن شرکت تعاونی روستای خسبان به همراه بزج فعالیت های خوبی انجام داد اند که جا دارد از زحمات بی دریغ ای دو ارگان تشکر نمایم .

برگرفته از  وبلاگ طالقان نیوز   http://taleghannews.persianblog.ir/

 

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای خسبان طالقان:

 

اطلاعات کلی در باره روستای خسبان

روستای خسبان واقع درعرض جغرافیایی 36 12 00 و طول جغرافیایی 50 47 29   و 1960 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش میان طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای جزینان از سمت شرق با روستای نویزک از سمت جنوب روستای جزن  و از سمت غرب با روستای کولج بالا همجوار میباشد.

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید