جوستان

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای جوستان طالقان:

 

اطلاعات کلی در باره روستای جوستان

روستای جوستان واقع درعرض جغرافیایی 36 11 21 و طول جغرافیایی 50 53 30   و 1920 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با کوه ؟ از سمت شرق با تکیه جوستان از سمت جنوب با روستای اورازان  و از سمت غرب با روستای نساء بالا همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

 منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی

 

اطلاعات کلی در باره  لمبران

 

لمبران واقع عرض جغرافیایی 36 10 32 و طول جغرافیایی 50 58 06 و 2080 متر ارتفاع از سطح دریا از بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستاهای مهران و ناریان از سمت شرق با ناریان رود از سمت جنوب با روستای خوچیره و از سمت غرب با روستا ی جوستان همجوار میباشد.

لمبران مزرعه ای متعلق به جوستان بوده و چون در بین راه گته ده  قرار داشت قهوه خانه ای در آن دایر شده بود و محل اتراق چوپانان و مسافرن بود.قهوه خانه دار این قهوه خانه نیز یکی از اهالی روستای جوستان بود.

لمبران به علت ارتفاع از سطح دریا و قرار داشتن در نقطه کوهستانی دارای آبی صاف و هوایی دلپذیر میباشد بطوریکه در اواسط تابستان نیز شب های لمبران سرد و پاییزی است.

 

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی

باتشکر از توضیحات همشهری گرامی آقای ali

روستای جوستان

فاصله روستا تا شهرک :12 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :250 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 100خانوار
ارتفاع از سطح دریا:1992 متر
روستای جوستان به علت برخورداری از آب فراوان رودخانه شاهرود که از جنوب آن می گذرد و رودخانه عالی زان که از شمال به جنوب آن جریان دارد، صاحب باغات و مزارع سرسبز و وسیع و به تبع آن از رونق بسیار خوبی برخوردار می باشد . علت دیگر این رونق ، قرارگیری جوستان بر سر روستاهای شرقی و شمال شرقی طالقان است.
با توجه به وسعت بافت قدیم روستای جوستان و وجود ده ها مغازه و خانه های قدیمی در سطح روستا ، به نظر می رسد ،رونق در این روستا از دهه های گذشته تا کنون وجود داشته است . همین طور در بین اهالی ،این روستا جوزستان یا جویستان نامیده می شود.

روستای جوستان دارای قدمتی بیش از هزارسال است. قدمت سنگ قبرهای موجود در تکیه جوستان که به رنگ های جگری و طوسی می باشند به دوره تیموری می رسد. این روستا در دوره شاه طماسب صفوی که پایتخت در قزوین بود، به دلیل اینکه صفویه از اولاد امامزاده هارون بن موسی الکاظم (ع) می باشند مورد توجه خاص قرار گرفت. روستای جوستان به دلیل آنکه محل تجمع روستاییان بالا طالقان بوده دارای مغازه های متعدد و بازار کوچکی بوده که در آن تلاش می شده که همه نیاز روستاییان تامین شود. روستاییان بالا طالقان محصولات دامی و کشاورزی خود را به جوستان می رساندند تا از آنجا برای فروش در طالقان و خارج از آن برده شود. جوستان به دلیل داشتن مزارع وسیع و پر آب و همچنین در اختیار داشتن کوه های وسیع که در اجاره دامداران قرار می داد بسیار ثروتمند بود. این روستا دارای مردمی مهمان نواز و گشاده رو می باشد که به خوبی از زائرین امامزاده هارون بن موسی الکاظم (ع) پذیرایی می نمودند. در تکیه جوستان هرساله پس از فصل برداشت محصول در شهریورماه تعزیه امام حسن برگزار می شد که از تمام مناطق طالقان در آن گرد می آمدند.

تکیه قاجاری ( حسینیه ) روستای جوستان

قدمت تاریخی : اواسط دوران قاجار حدود 150 سال پیش
در جوستان تکیه ای ( حسینیه ای ) از دوره قاجار با تاریح احداث 1264 هجری قمری وجود دارد که در نوع خود در سراسر طالقان بی نظیر و استثنایی است .
تکیه ،شامل حیاط مرکزی و رواق هایی در چهار ضلع است که به جزرواق شمالی که دارای پنج دری و اورسی بوده و به صورت شاه نشین یا حاکم نشین احداث شده ، با اندکی تغییر قرینه می باشند . ورودی تکیه ، در ضلع جنوبی واقع شده و پس از عبور از آن ، مراجعه کننده مجبور به چرخش به سمت راست یا چپ می گردد تا به این وسیله حرمت ورود به تکیه رعایت شود .
رواقهای اضلاع شرقی ، غربی و جنوبی در دو طبقه احداث شده و هرکدام شامل سه فضای مجزا می باشند که فضای وسط بزرگتر و قسمتهای جانبی فضای وسط کوچکتر طراحی شده اند .
جلوی فضاهای یاد شده و رو به سمت حیاط مرکزی ، ستونهایی چوبی تعبیه شده که ضمن تامین ایستایی بارسقف ،زیبایی خاصی به بنا بخشیده اند . هر یک از فضاها و اطاقها دارای طاقچه های دو طبقه به سبک خانه های قاجاری می باشند که عنوان رف را نیز به طاقچه های بالایی می توان اطلاق کرد.
درها و پنجره های تعبیه شده در بنا ، چوبی بوده و کلیه فضاهای داخلی تکیه با ملات کاهگل و سیمگل اندود شده و کف اطاقها با آجر فرش شده است.بر روی چوبهای نعل درگاه طبقه اول اشعاری از محتشم کاشانی نوشته شده که جلوه خاصی به بنا بخشیده است .
کف حیاط مرکزی دارای سکویی به ارتفاع حدود 80 سانتی متر می باشد که در مواقع تعزیه خوانی از آن استفاده شده است . از جانبین ورودی های دوگانه پله هایی برای رسیدن به طبقه دوم ایجاد شده و پس از رسیدن به طبقه بالا امکان دور زدن تمامی رواق ها امکان پذیر است .
بنای اولیه تکیه جوستان ، طبق کتیبه موجود در آن در سال 1264 هجری قمری بوده است . اما به علت صدمات وارده به بنا در سال 1375 لغایت 1378 اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با همکاری هیات امنا و خیرین روستا نسبت به مرمت و بازسازی آن اقدام نموده است .


محوطه باستانی پوله چال روستای جوستان

در فاصله حدود یک کیلومتری شمال شرق روستای جوستان ،محوطه نسبتا وسیعی به ابعاد تقریبی 70*45 متر وجود دارد که اهالی آنجا را پوله چال ( محل دادن پول) می نامند .
برخی از کهنسالان روستا نقل می کنند : سالها قبل که بلدوزر مشغول جاده سازی در آن محل بود،صدها قلعه اشیاء فلزی و ظروف سفالی از زیر خاک بیرون آمد و مسافرانی که از آنجا عبور می کردند، شروع به جمع آوری آنها نموده و هر کدام مقداری از آنها را با خود می بردند . در روزهای بعد نیز این اتفاق چند بار تکرار می شد .
لابه لای خاکهای کنده شده ، تعداد زیادی ادوات زینتی مفرغی ،سنجاق ، سوزن ، دانه های تسبیح ،عقیق و قطعات فلزی به دست آمده است . در ضلع شرقی این محوطه ، سنگ بزرگی وجود دارد که داخل یکی از حفره های آن حدود دو متر عمق دارد . بقایای معماری طرفین گورهای متعلق به هزاره اول به وضوح قابل رویت می باشد . باتوجه به نمونه های اشیاء و سفالهای گردآوری شده ، به نظر می رسد ، این محوطه گورستانی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد بوده است