امامزاده ابراهیم تکیه ناوه

در ده تکيه ناوه طالقان امامزاده ايست بنام امامزاده ابراهيم که گويا آن ده هم از وجود همين امامزاده تکيه نام گرفته است. از حرمت و کرامت و باطن اين امامزاده بسيار سخن ميگويند. بطوريکه معلوم است ايشان از نسل امام همام موسي ابن جعفر عليه السلام است. از دهات دور و نزديک مردم به زيارت اين امامزاده ميروند و شب در آنجا مي مانند و نذوراتي به آنجا ميبرند و از آنجا حاجت مي طلبند اتفاقا حاجت روا هم ميشوند.

بنده شجره اين امامزاده را نديده ام ولی در افوا ه بعضي از مردم است که ميگويند اين امامزاده از نسل حضرت عباس بن علي عليه السلام است. با اينکه حضرت عباس (ع) خود امامزاده است ولی معمولا مردم اولادهاي او را امامزاده نميگويند.  از طرفي هم بعضي ميگويند از حضرت عباس اولاد ذکور باقي نمانده است.  بهر صورت شايد از طرف مادر اين امامزاده نسب به حضرت عباس عليه السلام ببرد.  الله اعلم بهرحال آن امام زاده ايست بسيار جليل القدر و صاحب کرامت سلام الله عليه و صلوات الله علي ابائهم الطاهرين.

 

از کتاب سیمای طالقان مرحوم حبیب اله برنگی طالقانی


-----------------------


امامزاده ابراهیم (ع) تکیه ناوه
آن حضرت از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس (ع)است.بقعه ایشان در محوطه ای در منطقه سرسبز ومشجر و البته کوهستانی در روستای تکیه ناوه طالقان در فاصله15کلیومتری شهر طالقان و 95کیلومتری شهرستان کرج واقع شده است . قدمت بقعه به عصر صفویه باز می گردد .این بقعه دارای ضریحی چوبی مربوط به 200 سال قبل بوده که یک ضریح فلزی نیز به آن ضمیه شده است .بنای امامزاده دارای گنبدی مخروطی شکل بود و ازسال ۱3۸0 الی ۱۳۸۲ مورد مرمت قرار گرفته و بصورت گنبد طلایی شده است (بانی این کار خیر حاج فرج ا... علیشیری میباشد) و فاقد گلدسته می باشد.پوشش داخلی گنبد سفید کاری و ازاره آن از سنگ است .در این بقعه زائر سرایی جهت رفاه زائرین احداث شده است.در قسمت بالاي بقعه آشپز خانه و ضلع غربي آن سرويس هاي بهداشتي وحمام قرار دارد .آبدار خانه هم در جوار حياط امامزاده پذيراي مراسم هاي مذهبي ،نذري وزائرین عزيز مي باشد. در كنار آستان مبارك ابراهيمعلي (ع)مسجد قديمي روستا نيز وجود داردو تصاوير گرانقدر شهداي روستا در نماي پيشين مسجد متبرك شده است كه هر روز مردم متدين و خونگرم تكيه ناوه نماز جماعت در آنجا بر پا مي دارند.

نسب نامه اى با این عبارت به ایشان منسوب گرديده است : المرقد المنير امامزاده ابراهيم بن على بن ابراهيم بن حسين بن عبدالله بن عباس بن امير المومنين على بن ابى طالب عليه الصلاه و السلام ، ثلاث و ثمانين سته ماه (683) كلمه سلطان محمد خدابنده هم جزو نوشته هاى روى آن ضريح بوده . اين سند بسيار نفيس و باقدمت است . صندوق ضريح مزبور با همت و توجه سلطان محمد خدابنده ساخته و تهيه شده است . سلطان محمد خدابنده ياد آور نام دو تن از سلاطين : سلطان محمد خدابنده پادشاه مشهور سلسله ايلخانى ، و نيز شاه محمد خدابنده يكى از سلاطين صفويه و پدر شاه عباس كبير معروف است.

با تشکر از آقای مسعود علیشیری که این مطلب را برایمان ارسال فرمودند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید