تکیه ناوه و عالی سر

در ده تکيه ناوه طالقان امامزاده ايست بنام امامزاده ابراهيم که گويا آن ده هم از وجود همين امامزاده تکيه نام گرفته است. از حرمت و کرامت و باطن اين امامزاده بسيار سخن ميگويند. بطوريکه معلوم است ايشان از نسل امام همام موسي ابن جعفر عليه السلام است. از دهات دور و نزديک مردم به زيارت اين امامزاده ميروند و شب در آنجا مي مانند و نذوراتي به آنجا ميبرند و از آنجا حاجت مي طلبند اتفاقا حاجت روا هم ميشوند.

بنده شجره اين امامزاده را نديده ام ولی در افوا ه بعضي از مردم است که ميگويند اين امامزاده از نسل حضرت عباس بن علي عليه السلام است. با اينکه حضرت عباس (ع) خود امامزاده است ولی معمولا مردم اولادهاي او را امامزاده نميگويند.  از طرفي هم بعضي ميگويند از حضرت عباس اولاد ذکور باقي نمانده است.  بهر صورت شايد از طرف مادر اين امامزاده نسب به حضرت عباس عليه السلام ببرد.  الله اعلم بهرحال آن امام زاده ايست بسيار جليل القدر و صاحب کرامت سلام الله عليه و صلوات الله علي ابائهم الطاهرين.

 

از کتاب سیمای طالقان مرحوم حبیب اله برنگی طالقانی


-----------------------


امامزاده ابراهیم (ع) تکیه ناوه
آن حضرت از نوادگان حضرت ابوالفضل العباس (ع)است.بقعه ایشان در محوطه ای در منطقه سرسبز ومشجر و البته کوهستانی در روستای تکیه ناوه طالقان در فاصله15کلیومتری شهر طالقان و 95کیلومتری شهرستان کرج واقع شده است . قدمت بقعه به عصر صفویه باز می گردد .این بقعه دارای ضریحی چوبی مربوط به 200 سال قبل بوده که یک ضریح فلزی نیز به آن ضمیه شده است .بنای امامزاده دارای گنبدی مخروطی شکل بود و ازسال ۱3۸0 الی ۱۳۸۲ مورد مرمت قرار گرفته و بصورت گنبد طلایی شده است (بانی این کار خیر حاج فرج ا... علیشیری میباشد) و فاقد گلدسته می باشد.پوشش داخلی گنبد سفید کاری و ازاره آن از سنگ است .در این بقعه زائر سرایی جهت رفاه زائرین احداث شده است.در قسمت بالاي بقعه آشپز خانه و ضلع غربي آن سرويس هاي بهداشتي وحمام قرار دارد .آبدار خانه هم در جوار حياط امامزاده پذيراي مراسم هاي مذهبي ،نذري وزائرین عزيز مي باشد. در كنار آستان مبارك ابراهيمعلي (ع)مسجد قديمي روستا نيز وجود داردو تصاوير گرانقدر شهداي روستا در نماي پيشين مسجد متبرك شده است كه هر روز مردم متدين و خونگرم تكيه ناوه نماز جماعت در آنجا بر پا مي دارند.

نسب نامه اى با این عبارت به ایشان منسوب گرديده است : المرقد المنير امامزاده ابراهيم بن على بن ابراهيم بن حسين بن عبدالله بن عباس بن امير المومنين على بن ابى طالب عليه الصلاه و السلام ، ثلاث و ثمانين سته ماه (683) كلمه سلطان محمد خدابنده هم جزو نوشته هاى روى آن ضريح بوده . اين سند بسيار نفيس و باقدمت است . صندوق ضريح مزبور با همت و توجه سلطان محمد خدابنده ساخته و تهيه شده است . سلطان محمد خدابنده ياد آور نام دو تن از سلاطين : سلطان محمد خدابنده پادشاه مشهور سلسله ايلخانى ، و نيز شاه محمد خدابنده يكى از سلاطين صفويه و پدر شاه عباس كبير معروف است.

با تشکر از آقای مسعود علیشیری که این مطلب را برایمان ارسال فرمودند.

1--  مزارع: چاكُور، رَجه سر، كنگر جاران، گِل باغنان (محله ى خيلى قديمى روستا)، سپيد گِله
2- مراتع و علف چين ها: دشتك، ماله مُلك، اوسكله ماز، دريا چاك، هَمَنده و تى دشت
3- كوه ها: نما كوه
4- رودخانه ها: شاهرود
5- دره ها: دربندرّه، آلاسودره، آلبالودره، نوِه دره، پسى دره
6- چشمه ها: اَلَرويا كه از دامنه ى نماكوه خارج شده و آب مزارع و روستا را تأمين مى كند.
7- محلّه ها: بالامحلّه، پايين محلّه، همنده، جوَر محلّه،جير محلّه وچغل محلّه
8- طايفه ها: نوروزى، شيخ حسنى، اميرخانى،عليشيرى، اميرى، كريمى، اسدى، رضايى فر،حسن سروش
9- گويش: محلى طالقانى
10- جمعيت (ساكن و سيار): حدود يكصد تا پانصد نفر
11- تاريخچه ى مختصر و چگونگى تشكيل روستا: تشكيل اوليه به علت آب فراوان چشمه "اَلَرويا"  و مزارع مناسب كشاورزى و تداوم آبادى و گسترش روستا از زمان شهادت و تدفين امامزاده ابراهيم على (ع) در اين روستا بوده است.

به نقل از نشریه شماره 6 انجمن طالقانی ها (مردم نهاد طالقان)

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای تکیه ناوه و عالی سر  طالقان:

اطلاعات کلی در باره روستای تکیه ناوه


موقيعت كشوري: استان البرزٍٍٍِـ‌ شهرستان طالقان‌ـ پايين طالقان(ضلع جنوبي خاوري ).
موقيت جغرافيايي: ضلع غربي جلگه طالقان وجنوب رود خانه شاهرود دررشته كوه البرز جنوبي و ارتفاع آن  حدود 1850 متر از سطح درياست. طول و عرض جغرافيايي26درجه 13دقيقه عرض شمالي و 50 درجه 49 دقيقه طول شرقي. بلند ترين ارتفاع آن قله نواكوه حدود 3850متراز سطح درياست.

مسافت آن: درفاصله 135 كيلومتري تهران ـ95 كيلومتري كرج ـ15كيلومتري شهرك.

قدمت تاريخي : دوران قبل از اسلام حدود 1450 سال پيش.

مساحت آن:  حدود 25/32 كيلومتر مربع.


منبع عکس: http://www.trekearth.com


تصویر از: http://alishiri-naveh.blogfa.com

تصویر از: http://aksiran.com/

آب وهوا : سرد و كوهستاني، ميزان بارش سالانه حدود ۴82ميليمتر
و دما سالانه حداقل:15- درجه در شب و 4- درجه در روز  و حداكثر  37 درجه در روز و 29 درجه در شب .

جمعيت ساكن: حدود 50 خانوار
جمعيت شناور:  حدود 2600 نفر
نام محلي : تكي نووه
زبان: تاتي
دين ومذهب : اسلام وشيعه
گلگشت و ديدنيها: امامزاده ابراهيم (ع)،  چنار دار (پير چنار)، اووس دار(چهل دختران)، آبشار فصلي دربند دره ،كوه وچشمه الرويا، پس چشمه، غار سياه بند (محل اتراق كوهنوردان).


محل قديم روستا : ده بن كله باغانان ( كِل= درختچه )بعبارتی سمت انگورباغان .بعدها بواسطه امامزاده به محل فعلي منتقل يافت .

وجه تسمیه:

تکیه ناوه : { Tekieh Naveh } ( تکیه + ناوه ) تكيه بمعني محل تعز يه و عزاداري و ناوه بمعني شكاف بين خرماو گندم و يا بعبارتي دره سرسبز معني ميدهد . تکیه بمعنی پشت خود رابه چیزی نهادن؛محل وسیع برای روضه خوانی وعزاداری (فرهنگ معين). ناوه-ا(وٌ)ظرف چوبی حمل گل(فرهنگ عمید) .
ناوه= تشت چوبین(برهان قاطع). میان دانه گندم و هسته خرما(ناظم الطبا).شكاف و دره سرسبز(غياث اللغات)/بدن مكتسبي را گويندكه قالب روح باشد(مويد)و(فرهنگ دهخدا).

مزارع(آبی زار):چاکور ، رجه سر ، کنگرجئران ،کل باغه نان ، اسپیی کله

مراتع(دیمی زار):دشتک ، مله ملک ،اوسکله ،کوکین ،قمیش چاک، همنده ، میته چال ،تی دشت ، کله باغه نان، غازی چال،ایتل چال

کوه ها:

ارتفاع بالا:(از غرب به شرق)

هفت خانی، نواکوه (معدن سنگ گرانیت) ، دو برار ، الرویا

ارتفاع پایین:(از غرب به شرق)

جوز دئر(معدن ذغال سنگ)،  غلامحسین کمر ،سیاهبندجیرو جوئر  ،اوسکله ،ورای کش ،  سیاه ونجارگان، آو قحطی،

موفق باشید..

رودخانه ها:شاهرود  ، دربند دره

دره ها:دربنددره ،  آلاسودره ، آلبالودره و نویی دره و پسی دره  ، پاشورا دره

چشمه ها: الرویا ،سیاه بند  ،پرچشمه ، ‌‌‌بند کین دره (آب معدنی چهل دختران)  ،شریباغ ، پسی دره  ،خضر چشمه ،چاله چشمه

محله ها: چغور مله ،جوئر مله ،جیر مله،آندستی باغ،همنده و هنمده نو

منبع : اطلاعات ارسالی از سوی همشهری بزرگوارمان جناب آقای مسعود علیشیری و با تشکر از همکاری بیدریغ ایشان

آدرس وبلاگ ایشان : http://alishiri-naveh.blogfa.com

اطلاعات کلی در باره روستای عالی سر

روستای عالی سر واقع درعرض جغرافیایی 36 11 54 و طول جغرافیایی 50 35 27   و 1820 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش پایین طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای موچان از سمت شرق با روستای تکیه ناوه از سمت جنوب با معدن گرانیت  و از سمت غرب با روستا ی خورانک همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی