باریکان

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای باریکان طالقان:

  1. احمدی
  2. اسماعیلی
  3. باریکانی
  4. رجبی
  5. سادات
  6. سادات باریکانی
  7. علی
  8. غفاری
  9. لایقی
  10. میر حسینی

اطلاعات کلی در باره روستای باریکان

روستای باریکان واقع درعرض جغرافیایی 36 09 31 و طول جغرافیایی 50 43 58   و 1920 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش میان طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با دریاچه سد طالقان از سمت شرق با روستای ورکش از سمت جنوب با روستای میناوند  و از سمت غرب با روستا ی زرعکان همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

 منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی

باریکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


باریکان
اطلاعات کلی

نام رسمی :

باریکان

کشور :

ایران

استان :

[[استان {{{استان}}}|{{{استان}}}]]

شهرستان :

ساوجبلاغ

بخش :

طالقان

دهستان :

میان‌طالقان

سال بنیاد :

270 سال قبل در مکان فعلی و ازاوائل اسلام در موقعیت قبلی

باریکان

مردم

جمعیت

۳۰۶ نفر

زبان‌های گفتاری:

فارسی -تاتی

مذهب:

اسلام -شیعه

جغرافیای طبیعی

مساحت:

20 کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا :

۲۰۵۰ متر

آب‌وهوا

میانگین دمای سالانه:

5/9+

بارش سالانه :

480 میلیمتر

روزهای یخبندان سالانه:

60 روز

اطلاعات روستایی

ره‌آورد :

سیب

پیش‌شماره تلفنی :

۰۲۶۱۴۷۷

وب‌گاه :

www.barikan.ir

روستای باریکان در استان تهران، شهرستان ساوجبلاغ، بخش طالقان، و دهستان میان طالقان قرار دارد.

از نظر موقعیت جغرافیائی روستای باریکان در ۵۰° ۴۳' ۰ E درجه طول شرقی و ۳۶° ۸' ۶۰ N عرض شمالی واقع شده‌است.


روستای باریکان نمای جنوب شرقی به شمال غربی

//

مشخصات عمومی روستای باریکان

روستای باریکان از نظر موقعیت جغرافیائی در ۵۰° ۴۳' ۰ E درجه طول شرقی و ۳۶° ۸' ۶۰ N عرض شمالی واقع شده‌است و جزء دهستان میان طالقان بخش «طالقان» از توابع شهرستان «ساوجبلاغ» استان «تهران» می‌باشد.

باریکان از روستاهای زیبای منطقه باستانی طالقان و مشرف به سد طالقان می‌باشد. ارتفاع موقعیت استقرار روستا از سطح دریا ۲۰۵۰ متر است. باریکان در مربع مستطیلی واقع است که ضلع جنوبی شرقی آن دارای ارتفاع ۲۳۵۰ متر و ضلع شمال غربی آن ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد.


کروکی تغییرات ارتفاع در روستای باریکان

تغییرات نسبتا بالای ارتفاع بیانگر موقعیت کوهستانی باریکان است. درصد شیب از ضلغ جنوب غربی به شمال شرقی حدود ۲۵درجه و از ضلع جنوب شرقی به شمال غربی حدود ۱۵ درجه می‌باشد. محدوده باریکان در حدود ۲۰ کیلومتر مربع تخمین زده می‌شود.

روستای باریکان در فرهنگ مشهور دهخدا اینگونه وصف شده‌است:

«دهی است جزء دهستان وسط بخش طالقان شهرستان طهران که در ۳ هزارگزی جنوب مرکز بخش و یک هزارگزی جنوب راه فرعی شهرک به صمغ آباد قرار دارد. منطقه‌ای است سردسیر با ۲۸۶ تن سکنه. صنایع دستی اهالیش قالیچه و گلیم، و کرباس بافی و راهش مالرو است

وجه تسمیه

در خصوص وجه تسمیه نام گذاری و مفهوم باریکان نقطه نظرات متعددی مطرح است:


بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که برای دو مفهوم لغوی و نیز یک وصف تاریخی وجود دارد:

۱- باریکان عبارت است از کلمه ترکیبی ('بار= محصول کشاورزی + ی = نسبت مکان) و (کان= معدن) است و به معنای (مکانی حاصلخیز و دارای محصولات زراعی) است


باريكان به معناي مكان باریک و كم‌عرض در ميان دو تپه (كند) و (باريكو+دماغه)

۲- باریکان عبارت است از کلمه ترکیبی (باریک)= واژه باریک به این دلیل اطلاق شده که روستا در محدوده باریکی در حد فاصل حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری میان دو تپه، شامل تپه‌های :(«باری کلو = بالای باریکان» و تپه«دماغه»در سمت شرق و تپه: «کند» در سمت غرب قرار دارد + اَن «روستاهایی با پسوند «-اَن» در زبان فارسی، در زبان فارسی، بعنوان نشانه مکان و موطن بکار می‌رود». بنا به این تعریف باریکان به معنای (مکانی باریک و کم عرض) است.

۳- بر اساس آثار باقیمانده و نیز متون باستانی، قدمت روستا به قبیله پریکانی‌ها در سرزمین «ماد» یا «مادستان» نسبت داده می‌شودکه در دره طالقان شاهک نشین «باریکانو» را تشکیل داده بودند.

پیشینه تاریخی

آقای دکتر مهرداد ملکزاده در مقاله «سرزمین پریان در خاک مادستان» در سر فصلی با عنوان «بازماندگان مادی در دره‌های البرز مرکزی» به این نتیجه تقریبی رسیده‌است که دره طالقان به طور قطع همان شاهک نشین «باریکانو» و دیار «پریکانیان» مادی است. وی معتقد است:«پریکانیان از دیگر (مادان) جداگانه می‌زیستند و در دره طالقان دژی و یا شهری به نام باریکان داشتند.»


منظره روستای باریکان - نمای غرب به شرق

سایت همراه اندیشه در تبیین نظرات آقای ملکزاده چنین نگاشته‌است:«نام «باریکانوBarikanu» در دو فهرست از شاهک نشین‌های مادی مربوط به سال‌های ۷۱۴و ۷۱۳ ق م در کتیبه سارگون آشوری آمده‌است و به «باریکانه» در جایی آن سوی همدان فعلی و نزدیکی ری باستان اشاره دارد.شایان ذکر است دهی به نام باریکان در حوزه بخش طالقان از شهرستان کرج در استان تهران نیز ثبت شده‌است.»

اما با وجود پیشینه تاریخی روستای باریکان بررسیها حاکی از آن است که روستای باریکان در موقعیت فعلی در اواخر دوران نادرشاه افشار در حدود۲۷۰ سال فبل ایجاد شده‌است.چنانچه در بین اهالی مشهور است که شاه مراد از افسران نادر که در جنگ هرات شهید شد، از بنیانگذاران روستا بوده‌است.

در توضیح علت تفاوت در پیشینه روستای باریکان در دوره مادها و قدمت روستای کنونی باریکان، برخی از اقوال حکایت از ویرانی روستاهای طالقان و منجمله باریکان بر اثر چندین زلزله دارد که تعدادی از آنها بسیار مهیب بوده‌است : ((سال ۹۵۸ م - ۱۴۲۸ م - ۱۴۸۵ م ۱۵ اوت–۱۶۰۸م ۲۰ آوریل- ۱۸۰۸ م ۱۶ دسامبر- رجوع شود به قسمت «زلزله» در سایت)). بررسی‌های میدانی نیز موید درستی این نظریه‌است. زیرا آثاری از موقعیتهای مسکونی و باستانی در شعاع ۳ کیلومتری موقعیت کنونی روستای باریکان و در مناطی موسوم به :آقا جشمه -پنجعلی- جیر ارزنگ- اسکولدر-کلان دشت- زرعکان- سنقر کلایه- محمود کلایه - خانه کالفان یافت می‌شود. همچنین با توجه به تصریح منابع تاریخی در حمله هلاکوخان مغول به قلاع اسماعیلیه طالقان و الموت (۶۱۰ هـ -ش) احتمال می‌رود که روستا در جریان این حمله تخریب شده باشد. (ارژنگ قلعه یکی از قلاع اسماعیلیه در جنوب روستا توسط کیا محمد بن بزرگ امیر درسال ۵۰۲ هـ -ش احداث شده‌است.)

آداب و سنن

عزاداری

اهالی طالقان که از زمره اولین شیعان آل علی در ایران به شمار می‏روند، از دیر باز در رثای واقعه جانگداز کربلا همپای


محرم ۱۰ مرداد سال ۱۳۶۹ کوچه‏های باریکان

دیگر شیعیان در طالقان به عزاداری می‌پرداختند.

عزاداری در قبل از دهه ۵۰ که روستا دارای جمعیت قابل توجه‏ای بود، از اولین شب دهه در مسجد قدیمی که یک طبقه و دارای ستونهای چوبی متعددی بود برگزار می‌شد. هر شب بر اساس رسمی که از سالها قبل بر قرار شده بود، یکی از خانواده‏ها متولی پذیرائی چای بود.سینه زنی در باریکان قدیم حال و هوائی خاص داشت که اینک نیز کم و بیش ادامه دارد. در آن دوران مردان روستا چنان از سوز دل سینه زنی می‌کردند که از خود بی خود می‌شدند. بر اثر ضربات بسیار سنگین که صدائی رعد آسا داشت از سینه بسیاری از سینه زنان خون جاری می‌شد و اشکها از دیده‏ها روان میگشت. در سپیده روز عاشورا، دسته عزاداری از میدانگاهی روستا(رُونَا) به سمت استخر (اَسَلِّی‏سَر) در جنوب شرق بعد به سمت گورستان (جَرمزار) در شمال شرق روستا حرکت می‌کردند.در حالی که علاوه بر بیرق‏های متعدد، علم بزرگی در پیشاپیش دسته حرکت داده می‏شدکه به نشانه نذر پارچه‏هائی به آن گره زده شده بود. عزاداران این ابیات را می‏خواندند : زَارِِِِِِِِِِِیِِِِِِ ِ، زَارِیِ ِ،زََارِی ِ، زَارِ ِ ___ زَِارِی ِ، یاران ظُُلمْ زَارِْ

(زاری کنید زاری کنید زاری کنید زاری - زاری کنید همراهان از این ظلم زاری کنید)


هیئت باریکانی‏ها محرم سال 1354 -22دی تهران

همچنین ابیاتی از ترجیع بند محتشم نیز خوانده می‌شد.دسته عزاداران که بتدریج کودکان و نوجوانان ونیز زنان به آن می‏پیوستند در ادامه روستا را دور می‏زدند و از محدوده جِِیرباغ به محوطه حمام در غرب روستا و در انتهاء به گورستان جِیرمَزار در جنوب غرب قریه می‏رفتند و با این حرکت نمادین ۴ گوشه روستا را به نیت تبرک طی می‌کردند و نزدیک ظهر به مسجد بازمی‏گشتند و مقارن اذان ظهر نماز جماعت اقامه می‏شد. سپس از سفره اطعامی که هر خانوار به فراخور به مسجد می‏آوردند دسته جمعی تناول می‏کردند.از اوائل دهه 50 این رسم تغییر یافت و مراسم از اوائل دهه تا سوم امام با همت بانیان خیر با طبخ غذا از عزاداران پذیرائی می‏گردد.

از حدود اواخر دهه ۵۰ که دهه محرم به فصل زمستان رسید، بخشی از باریکانی‏ها که به تهران


هیئت باریکانی‏ها- تهران شب عاشورا-17دی1387

مهاجرت کرده بودند «هیئت باریکانی‏های‏های مقیم مرکز» را تاسیس کردند و در هر هفته با قرائت قران به نوبت در منزل باریکانی‏ها تا چند سال پس از انقلاب نیز استمرار یافت.. هیئت طی دهه محرم چند سالی در خیابان قلمستان برگزار می‏شد سپس ازاواخر دهه ۶۰ و ۷۰ با مناسب شدن فصل مجدداً در مسجد باریکان عزا اقامه ‏گردید واز اوائل دهه ۸۰ به دلیل تغییر فصل هیئت در تهران برگزار می‏شود. مهمترین شاخصه مراسم سینه‌زنی سنتی باریکانی‏ها، تشکیل حلقه‏ای است که در آن هر سینه‏زن با دست چپ کمربند سینه‌زن قبلی را گرفته و پس از هر ضربه به سینه (در حالت یک ضرب هر بار و در سه ضرب پس از هر سه ضربه)یکبار به سمت جلو خم شده و مجدداً به حال نخست باز می‏گردند. سینه زن‏ها با هر ضربه به سینه در همان حال یک گام به سمت راست بر می‌دارند و حلقه مدام به خلاف عقربه‌های ساعت می‌چرخد. این نوع سینه زنی موسوم به «شِیلَنگِه ْ» در طالقان مرسوم است. همچنین سینه زنی با دو دست با تشکیل حلقه ویا در دو صف نیز معمول است.

معماری روستا

معماری ساختمانهای روستا از نظر تغییر در ساختار به ۳ دوره قابل تقسیم است:

۱:دوره دهه‌ ۵۰ شمسی و قبل از آن

۲:دوره دهه‌های ۶۰ و ۷۰

۳:دوره دهه ۸۰


نمونه معماری دهه ۵0 به قبل در روستای باریکان - نمای منزل کربلائی فتحعلی باریکانی - 1354

مصالح بناها در معماری قدیم باریکان همانند قرون متمادی قبل از آن عبارت بود از: خشت در ابعاد مختلف -کاه گل و تیرهای چوبی. خانه‏های روستا رو به جنوب قرار داشت و به استثنای منزل مرحوم کربلائی فتحعلی باریکانی عموماًدر یک طبقه احداث شده بودند‏.

بطور معمول هر واحد مسکونی از دو قسمت مجزای و معمولا هم‌جوار و (طویله) تشکیل می‏شد.

پی ساختمانهای روستا بسیار قطور و معمولا بیش از ۶۰ سانتیمتر بود. ابتدا در حدود ۱ متر زمین در محل احداث دیوارها پی کنی می‌شد و سپس تا حدود نیم متر یا کمی بیشتر از سطح زمین دیوار سنگ چین و پس از این مرحله خشت چینی آغاز می‌شد. خشتها در ابعاد ۳۰ در ۳۰ با استفاده از قالب چوبی و گل رس تهیه و تا ۵ سانتیمتر قطر داشتند و پس از خشک شدن در نور آفتاب بکار بره می‌شد.خشت چینی با لایه‏های‏های گل در هر ردیف تا زیر سقف ادامه می‌یافت. ارتفاع دیوارها تا حداکثر ۳ متر در نظر گرفته می‌شد.همچنین بر بالای دیوارهای هر اطاق یک تیر چوبی به موازات دیوار قرار می‏دادندکه به آن گفته می‌شد.


نمونه‌ای از سازه‌ها در معماری قدیم - دامداری مشهدی شیرعلی باریکانی

در احداث سقف یک چوب بلند و قطور که به آن گفته می‏شد در مرکز و هم محور با طول اطاق قرار داده هی‏شد. این چوب از جنس درختان جنگلی بنام تهیه می‌شد که بسته به تمکن یا سلیقه تراش خورده و یا بدون تراش بکار می‏رفت و بسیار مقاوم بود. اما در مواردی که طول اطاق بیش از ۳ متر بود ؛ برای جلوگیری از خم شدن تیر حمال؛ معمولا در مرکز این تیر چوب یا جوبهائی بنام قرار می‏دادند.

سپس بر روی تیرها که معمولا با نیم متر فاصله کار گذاشته می‌شدند ؛ بسته به امکان تخته ؛ شاخ و برگ و یا حصیر گذاشته می‌شد و روی آنرا با گل نرمی بنام به ضخامتی تا حدود ۲۰ سانتیمتر می‌پوشاندند و بر روی شفته حدود ۱۰ سانتیمتر کاه گل می‏کشیدند. پس از شیب بندی (بام) ؛ در سمت مخالف شیب ناودان تعبیه می‌شد که از حنس چوب بود و به آن گفته می‌شود.

در هنگام بارندگی برای جلوگیری از چکه آب با استوانه‏ای سنگی (بام غلطان) که نامیده می‌شد و دارای وزنی بیش از ۵۰ کیلو بوده و دسته‌ای فلزی داشت ؛ سراسر بام را غلتک می‌زدند.


معماری دهه‏های ۶0 و 70 روستای باریکان - کاربری شیروانی بر روی سقف و دیوراهای آجری

تا با متراکم شدن خاک رس سطح روئی از نفوذ آب باران و ایجاد چکه از سقف جلوگیری شود.

معمولا در سقف مرکز هر اطاق از بنا اعم از مسکونی و یا دامداری یک دریچه ۵۰ در ۵۰ در نظر گرفته می‌شدکه به آن گفته می‏شود : خروج دود در واحد مسکونی و ورود علوغه خورد شده در زمستان از بالای بام به طویله از کارکردهای است. درب ورودی منازل دو لنگه و از الوار قطور ساخته می‌شد. درب اطاقها نیز چوبی بودند. بناهای مسکونی نوعا داری ایوان بودند که رو به جنوب قرار داشت. نمای بیرونی دیوارها با گاه گل پوشانده می‏شد و بعضا تا حدود یک متر از نمای دیوارها با گلی که از خاکی سفید رنگ حاصل می‌شد؛ٰ تزئین می‌شد.


ساختمانهای دهه 80 در یاریکان - گرایش به الگوی شهری و ویلاسازی

در دهه ۶۰ با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و بارش باران و بویژه برف باری سنگین که نیازمند نیروی جوان برای برف روبی بود و کاهش نیروهای جوان در روستا در دهههای ۶۰ و۷۰ ؛ استفاده از الگوی استانهای شمالی و کاربری ورقه‌های فلزی که اصطلاحا نامیده می‌شود؛ بتدریج معمول شد.در این مرحله نسل جدیدی از بناهای مناطق ییلاقی پا به عرصه گذارده و احداث بناهای آجری با طرحی نیمه روستائی نیمه شهری رواج یافت.این بناها با پی چینی سنگ و احداث دیوارهای آجری تا حداکثر ۲۰ سانتیمتر دارای فضاهای جدیدی چون پذیرائیٰ هال ؛کمد دیواری؛آشپزخانه؛سرویس بهداشتی و حمام بود.عمده بناهای جدید در این دوره در محل کنونی روستا احداث شده‌است.

در دهه ۸۰ نوع معماری از حالت روستائی به کلی تغییر جهت داد و به سمت الگوهای سازی و سازی گرایش یافت. اینک فقط معدودی از ساختمانهای روستا به حال اولیه هنوز بهره برداری می‌شود و بیشتر بناها با الگوی معماری ییلاقی احداث می‌شود. طراحی تراس ؛شومینه؛به کاربری سفال در سقف و ساخت بنا در چنین طبقه از مشخصات معماری دهه ۸۰ است. بناهای این دوره عموما در خارج از محیط قبلی روستا و در اماکنی چون میاندشت؛ گیلنکی چْکی‌سر و سنگ‌دشت احداث شده‌است.

کشاورزی / دامداری

دهکده باریکان در زمره روستاهای متوسط منطقه طالقان محسوب می‌شود و دارای مزارع چندان وسیعی نیست.اما با این وصف در گذشته‌ای نه چندان دور، کشاورزی مهمترین محل درآمد محسوب می‌شد. مزارع باریکان به دو دسته «آبِی» و «دیمی» تقسیم می‌شوند.

زمینهای آبی عمدتا در امتداد جنوب به شمال روستا و به موازات رودخانه باریکان و نیز دز ضلع جنوب شرق مزارع قرار دارند و زمینهای دیم در ضلغ شمال شرق روستا و عمدتا در مزارع «جارو زمینان و اسپی‌گلک» واقع شده‌اند.

آب مزارع دیمی عمدتا از رودخانه باریکان تامین می‌شود که ار محلی بنام «بندگاه» از فاصله در حدود ۵ کیلومتری به جنوب روستا وارد و در استخری که «باریکانی استل» نامیده می‌شود، ذخیره و سپس بر اساس که به فاصله هر ۶ روز یکبار تعیین شده‌است، توسط صاحبان مزارع به زمینها هدایت می‌شود.همچنین برخی دیگر از زمینهای آبی توسط چشمه‌ها مشروب می‌گردد که از مشهور ترین آنها «آقاچشمه» و «باریکانی‌چشمه» را می‌توان نام برد..


دامداری در باریکان 0-منطقه : تیر 1355


باریکانیها مانند سایر روستاهای طالقان علاوه بر کشاورزی به دامداری نیز اشتغال داشتند. تقریبا اکثر اهالی علاوه بر چارپایانی چون گاو نر، الاغ و قاطر که در کشاورزی مورد استفاده بودند، تعدادی گاو ماده، گوسفند (قوچ و میش) و بز نیز پرورش می‌دادند. همچنین نگهداری مرغ و خروس نیز رواج داشت.

مهاجرت اهالی به تهران و کرج که از حدود ۵۰ سال قبل آغاز شده‌است، کشاورزی و باغداری را به حداقل کاهش داده‌است. هم اکنون دامداری کاملا منسوخ شده و همچنین غیر از معدودی از مزارع آبی و باغ، کشت دیم به کلی متوقف شده‌است.

محصولات کشاورزی

تا اواخر دهه۵۰ گندم محصول اصلی باریکان بود. کاشت سایر محصولات زراعی علوفه‌ای و جالیزی چون: جو، شبدر، عدس، کدو، خیار، هویج، پیاز، لوبیا، گوجه فرنگی نیز رواج داشت.هم اینک کاشت این نوع محصولات تقریباً متوقف شده‌است. در این دوره میوه‌های درختی نظیر الو ٰ البالو، زردالو بصورت محدود بهره‌برداری می‌شد و درختان توت، گردو و سنجد نیز کم و بیش کاشته می‌شد. از دهه ۵۰ که گرایش به باغداری گسترش یافت. سیب عمده محصول باریکان را تشکیل می‌دهد. بهره برداری از میوه‌هائی چون گیلاس در چند نوع، زردالو و البالو نیز مرسوم است.

اسامی مزارع عمده باریکان


نمای بخشی از مزارع باریکان - نمای شمال به جنوب

مزارع باریکان هر چند وسیع نیستند. اما هریک دارای اسامی بخصوصی هستند که بر اساس شکل ظاهری ٰ انتساب به یک خاطره ٰ موقعیت استقرار یا تعلق داشتن به اشخاص و امثالهم ٰ نام گذاری شده‌اند.

زمینهای کشاورزی در هریک از مزارع روستا عمدتا در مساحتهای کم (حداکثر تا حدود ۱۰۰۰ متر)پراکنده هستند. مالکیت در باریکان عمدتا بصورت می‌باشد.اما کوششهائی از ۴۰ سال قبل به این سو برای پکپارچه کردن مزارع البته در مقیاس کوچک و عمدتا به دلیل ایجاد صورت گرفته‌است.


اسامی مزارع عمده عبارتند از:

اسکولدر – جوبنان – گلوگاه – آقا چشمه – پنج علی – آسمانکوه – سیفدارک – عسل زمینان- مکو زمینان – گهره – سنگه دشت – سیدانی ملک – اسپی‌گلک – کمران – قطارزمینان - دوست محمدی پاران - خیار جار - شریفی‌دمی‌جار - سوته‌خرمن -میان‌دشت- پالستان - وله وال - پیلاچاک -دوگل‌زمین - مورچانی بخورد - طبلق بته -چاکه زمین -خرمنگاه - الو بخاراباغ -جارو زمینان - خیار جار - گون پاران -قنبری پله– آبنما – لات –خوله کول-الکائی زمین- سرخ گلی زمین- پشتی زمینان – خانه کالفان- چالان- پشتی دره-ماهی دشت

رودخانه‌های باریکان

رودخانه «باریکان روخانه» یکی از دو رود روستا می‌باشد که از رشته کوه جنوبی روستا که به «ارژنگ یا ارزنگ قله» موسوم است، سرچشمه می‌گیرد.


رودخانه باریکان - نمای رودخانه در مزرعه

در دامنه ارزنگ قله دو شعبه رودخانه ارزنگ و باریکان رودخانه به یکدیگر متصل شده و پس از پیمودن حدود ۱۴ کیلومتر به رودخانه «شاهرود» می‌پیوندد.

رودخانه باریکان که به گویش طالقانی «باریکان‌روخانه» نامیده می‌شود، رودخانه‌ای دائمی است. لیکن در از نیمه دوم فصل بهار و تابستان آب آن از محلی بنام «بندگاه» برای مصارف کشاورزی روستا و بخشهای شمالی روستای «فشندک» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیگر رودخانه باریکان رودخانه فصلی «کامیکی‌روخانه» نام دارد که از دره «سیف‌دارک» در جنوب روستا سرچشمه گرفته و پس از طی دره «گهره» به دره «کامیکی‌دره» وارد و سپس به رودخانه «شاهرود» می‌پیوندد. طول رود حدود ۶ کیلومتر است که در فصل زمستان و اوائل بهار دارای آب و در مابقی سال خشک است.

چشمه‌ها

دبی آب چشمهای روستا با یکدیگر متفاوت است اما از حداکثر ۱ اینچ تجاوز نمینماید.

چشمه‌ها معمولا بنام موقعیت محل استقرار نامیده می‌شوند. و از نظر موقعیت جغرافیائی به چهار دسته قابل تقسیم هستند

چشمه‌های ضلع جنوب غربی:گلوگاهی‌چشمه

چشمه‌های ضلع جنوب شرقی :–موش‌چشمه–آهنگرچشمه – -سیفدارکی‌چشمه -سنگ‌دشتی‌چشمه

چشمه‌های ضلع شمال غرب :آقاکوره‌ای‌باغ‌چشمه- کاهن‌بندی‌چشمه- گلینکی‌چکی‌سری‌چشمه- چاک زمینی چشمه- حاج آقا چشمه - لاتی چشمه

چشمه‌های ضلع شمال غرب :کمرانی‌چشمه-مزرعه ایس چشمه- چالانی چشمه

چشمه‌های محل استقرار روستا:نظرچشمه– باریکانی‌چشمه-سید آباد

آب لوله کشی بهداشتی روستا از دو چشمه (۶۵٪) در فاصله ۵۰۰ متری جنوب و (۳۵٪) در فاصله ۱۱۰۰ متری جنوب شرق تامین می‌شود.

از اواخر دهه ۷۰ و بویژه در دهه۸۰ احداث چاه نیز متداول شده‌است و به این ترتیب از آبدهی بسیاری از چشمه‌ها کم و بیش کاسته شده‌است.

راههای دسترسی و فواصل

فاصله روستای باریکان تا :


[جاده ورودی به بخش طالقان کیلومتر 90 بزرگراه کرج - قزوین

بزرگراه کرج – قزوین :۴۷ کیلومتر

شهر تهران :۱۳۵کیلومتر

شهر کرج :۹۵ کیلومتر

شهر شهرک طالقان :۴/۴ کیلومتر

روستای میناوند :۱/۲ کیلومتر

روستای گلینک :۷/۲ کیلومتر

روستای زیدشت :۷/۳ کیلومتر

روستای جوستان :۱۰ کیلومتر

تا ابتدای سد طالقان ۱۱: کیلومتر

تا دریاچه سد طالقان :۸/۱ کیلومتر


جاده ورودی به ابتدای روستای باریکان موسوم به (سر جیری)

هم اکنون یگانه راه اصلی دسترسی به روستای باریکان عبارت است از:

راه طالقان به شهرک که از کیلومتر ۹۰ بزرگراه تهران - قزوین آغاز و در حدود ۳ کیلومتر قبل از شهرشهرک از مسیر اصلی جدا و پس از طی حدود ۲/۱ کیلومتر به روستا وصل می‌گردد. هر دو راه اصلی و فرعی اسفالت است.

راه دیگری در دست احداث است که از شهر جدید هشتگرد به روستای میناوند و سپس شهرشهرک متصل خواهد شد.این راه فاصله تهران تا شهرک طالقان را از ۱۳۵ کیلومتر در حدود ۳۵ کیلومتر کاهش خواهد دادو به این ترتیب فاصله تهران - باریکان در آینده نزدیک حدود ۱۰۰ کیلومتر خواهد شد.

جمعیت

جمعیت ساکن اصلی در روستا از سه دهه قبل به این سو بتدریج کاهش یافته‌است.در آخرین سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت باریکان ۳۰۶ نفر بوده‌است. (مرد : ۱۶۵ زن : ۱۴۱جمعیت باسواد۲۸۱ نفر)لازم به توضیح است جمعیت مزبور در نیمه دوم سال معمولا تا زیر۲۰ نفر کاهش می‌یابد.

«باریکانی» نام فامیلی اکثریت منسوبین به باریکان است. همچنین فامیلیهای سادات - سادات باریکانی- رجبی و احمدی نیز منسوب به روستای باریکان هستند.

باریکان از نظر طایفه‌ای دارای چهار شاخه اصلی به نامهای شاه مرادمیرزا - یوسف و قدم می‌باشد.

امکانات

روستای باریکان دارای :آب لوله کشی بهداشتی، برق، ۱۰۰ شماره تلفن (پیش شماره۰۲۶۱۴۷۷)، مسجد و حسینیه، جاده دسترسی اسفالت و شورای اسلامی است.تلفن همراه(همراه اول) داری آنتن بوده و تمامی ۵ شبکه کشوری تلویزیون و شبکه ۵ تهران با اندکی برفک قابل دریافت است.


مسجد امیرالمومنین باریکان(نمای حیاط -ضلع جنوبی)


ساختمان شورای اسلامی روستا (مدرسه سابق)

روستا دارای حمام جدید و نیز حمام خزینه‌ای و مدرسه ابتدائی بوده که از حدود ۲۰ سال قبل به این‌سو به دلیل مهاجرت اهالی متروکه شده‌است.