اورازان

اگر جلال زنده بود و عظیم را می‌دید ساعت‌ها با او می‌نشست به گپ و سیگار دود ‌کردن. از اینکه او کتاب‌هایش را خوانده ذوق می‌کرد و لابد به عظیم می‌گفت که در اسالم کلبه‌ای دارد و بعد نشانی او را می‌گرفت و با همان ماشین آهویش می‌رفت پیش عظیم تا از زنبورداری سردربیاورد.

خبرگزاری مهر ـ‌ گروه فرهنگ و ادب: مهدی قزلی که پیش از این قلم خود را بارها در سفرنامه‌نویسی آزموده و کتاب‌هایی از او در قالب داستان در دسترس علاقه‌مندان است، در سفر به شهرهایی چون یزد، کرمان، اسالم، جزیره خارگ، کاشان و زادگاه جلال ـ اورازان ـ با الهام از سبک سفرنامه‌نویسی این نویسنده نامدار دست به تک‌نگاری‌های کوتاه و خواندنی زده که بخش ششم این سفرها از شنبه در پنج قسمت صورت متوالی در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

او در ششمین سفر خود به اورازان (زادگاه نویسنده نامدار ایران؛ جلال)، سعی کرده همزمانی و همزبانی سفر و قلم آل‌احمد را پس از سال‌ها یک بار دیگر تجربه کند. او در این بخش، با عسل‌فروش کتابخوانی آشنا می‌شود که از خلخال به اورازان می‌آید و کتاب‌های جلال را خوانده و او را می‌شناسد؛ هرچند نام کتاب‌ها را به یاد نمی‌آورد.

رفتم وسط روستا کنار مسجد اصلی که در حال تعمیرات بود. در واقع داشتند نمای مسجد را می‌ساختند. جلوی مسجد هنوز حوض چال چشمه که جلال از آن صحبت کرده بود، وجود داشت و آب خوبی هم از آن می‌آمد. دو نفر کنار مسجد ایستاده بودند و به کار کارگرها نظارت می‌کردند. سلام و علیک کردم و سر صحبت را باز. هر دو جلال را می‌شناختند و اورازان را خوانده بودند.

جلال بین مردم محلی اورازان خیلی موافق نداشت. سیمین دانشور بی‌حجاب بود و مردم می‌گفتند دختر نخست‌وزیر است و نگران بودند کشیده شدن راه باعث شود زن‌های آنها هم مثل زن جلال شوند. صریحاً به جلال می‌گفتند: «نمی‌خواهیم تو برای ما جاده درست کنی، جاده باعث می‌شود زن ما هم مثل زن تو بشود!»

خبرگزاری مهر ـ‌ گروه فرهنگ و ادب: مهدی قزلی که پیش از این قلم خود را بارها در سفرنامه‌نویسی آزموده و کتاب‌هایی از او در قالب داستان در دسترس علاقه‌مندان است، در سفر به شهرهایی چون یزد، کرمان، اسالم، جزیره خارگ، کاشان و زادگاه جلال ـ اورازان ـ با الهام از سبک سفرنامه‌نویسی این نویسنده نامدار دست به تک‌نگاری‌های کوتاه و خواندنی زده که بخش ششم این سفرها از شنبه در پنج قسمت صورت متوالی در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

خبرگزاری مهر:
از روستا که خارج می‌شدم، پیرمردی را دیدم که کنار جاده روی سنگ بزرگی نشسته بود. او هم جلال را می‌شناخت. می‌گفت نقشه این جاده را جلال کشیده. هلی‌کوپتر آورده و برای راه اورازان خیلی کار کرد که البته ثمرش به عمر خودش نرسید.

خبرگزاری مهر ـ‌ گروه فرهنگ و ادب: مهدی قزلی که پیش از این قلم خود را بارها در سفرنامه‌نویسی آزموده و کتاب‌هایی از او در قالب داستان در دسترس علاقه‌مندان است، در سفر به شهرهایی چون یزد، کرمان، اسالم، جزیره خارگ، کاشان و زادگاه جلال ـ اورازان ـ با الهام از سبک سفرنامه‌نویسی این نویسنده نامدار دست به تک‌نگاری‌های کوتاه و خواندنی زده که بخش ششم این سفرها از دیروز شنبه در پنج قسمت صورت متوالی در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

خبرگزاری مهر:

پسرعموی جلال، پیرمردی است به نام سیدنظام‌الدین میراحمدی. خودش می‌گوید اغلب آل‌احمدها فامیلشان شده میراحمدی. توضیح داد همه روستا سید هستند و 26 نسل که عقب برگردیم می‌رسند به امام محمدباقر (ع).

خبرگزاری مهر ـ‌ گروه فرهنگ و ادب: مهدی قزلی که پیش از این قلم خود را بارها در سفرنامه‌نویسی آزموده و کتاب‌هایی از او در قالب داستان در دسترس علاقه‌مندان است، در سفر به شهرهایی چون یزد، کرمان، اسالم، جزیره خارگ، کاشان و زادگاه جلال ـ اورازان ـ با الهام از سبک سفرنامه‌نویسی این نویسنده نامدار دست به تک‌نگاری‌های کوتاه و خواندنی زده که بخش ششم این سفرها از امروز شنبه در پنج قسمت صورت متوالی در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

او در ششمین سفر خود به اورازان (زادگاه نویسنده نامدار ایران؛ جلال)، سعی کرده همزمانی و همزبانی سفر و قلم آل‌احمد را پس از سال‌ها یک بار دیگر تجربه کند. او در این بخش، وقتی به زادگاه جلال می‌رسد، متوجه می‌شود که مردم بیشتر به آیت‌الله طالقانی افتخار می‌کنند تا آل‌احمد.

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

 

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای اورازان طالقان:

روستای اورازان

فاصله روستا تا شهرک :19 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :180 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 40 خانوار
ارتفاع از سطح دریا:2413 متر
در ضلع جنوب شرقی شهرک روستای پرجمعیت و آبادی قرار دارد که اورازان نامیده می شود . این روستا به علت برخورداری از آب کافی و وسعت زیاد یکی از روستاهای پررونق طالقان می باشد ، مهمترین عامل رونق روستا وجود باغات وسیع و درختان فراوان گردو می باشد ، که در منطقه طالقان نمونه آنرا نمی توان یافت .در مرکز این روستا و در ضلع شمالی مسجد روستا چشمه آب گوارایی از زمین می جوشد که اهالی به آن اعتقاد زیادی دارند و آنرا گرامی می شمارند.از کرامات چشمه این است که در سالهای خشکسالی شدید چشمه جوشان و جاری میباشد . نام دیگر این روستا آب ریزان می باشد.

تپه باستانی قلعه سرروستای اورازان

قدمت تاریخی : هزاره دوم یا اول قبل از میلاد حدود 4000 سال پیش
در ضلع شمالغرب روستای اورازان محوطه باستانی وجود دارد که با توجه به شواهد ملاحظه شده نظیرتنور، خاکستر و آثار معماری ،به نظر می رسد محوطه استقراری متعلق به هزاره دوم یا اول پیش از میلاد و تمدن سفال خاکستری باشد . در حال حاضر تنها باریکه کوچکی به عرض حدود 10 متر و طول حدود 50 متر از محوطه باستانی یاد شده باقیمانده است . در بدنه مسیرهایی که بلدوزر آنرا بریده ،آثاری از معماری ،خاکستر،تنور،استخوان انسانی و قطعات فراوان ظروف سفالی قابل رویت است که همگی آنها حکایت از تعلق این محوطه به هزاره های دوم و اول قبل از میلاد می باشد.

مکان باستانی روستای اورازان

مکان باستانی گژدبست از نظر اهالی مکانی تاریخی می باشد .
تپه های باستانی روستای اورازان
تپه کولی سر یا کولی دیم و تپه کهریز در نزد اهالی به عنوان مکانهای تاریخی و دارای گنج معروف هستند .

برگرفته از وبسایت شهر طالقان به آدرس:

http://www.taleghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=19

اطلاعات کلی در باره روستای اورازان

روستای اورازان واقع درعرض جغرافیایی 36 08 00 و طول جغرافیایی 50 52 37   و 2360 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با روستای نساء بالا از سمت شرق با روستای خوچیره از سمت جنوب با کوه شاه کرم و از سمت غرب با روستا ی خودکاوند همجوار میباشد.

 

این نوشتار خرد بوده و بتدریج تکمیل خواهد گردید

 منبع : http://www.karood.com

نویسنده: علی برنگی