مهندس خلیل طالقانی از روستای اوانک (1294-1371)

مرحوم حبیب اله برنگی در کتاب سیمای طالقان می گوید:

مهندس خليل طالقاني فرزند ميرزا علي اصغر و نواده ميرزا علي اعظم اهل ده اوانك طالقان بود پدر مهندس خليل عنصر وزارت خارجه بود و مدتي به سمت سفير ايران در سوئيس و فرانسه در زمان رضاشاه پهلوي انجام وظيفه مينمود. مهندس خليل دروس ابتدايي و متوسطه را در تهران به پايان رسانيد انگاه براي تكميل تحصيلات به امريكا رفت  و مهندسي خود را از امريكا دريافت نمود او پس از اخذ مدرك مهندسي به ايران بازگشت و در وزارت دارائي مشغول كار شد انگاه به سازمان برنامه منتقل شد و مدتي رياست سازمان برنامه را عهده دار بود او در كابينه دكتر علي اميني عهده دار پست وزارت كشاورزي شد مهندس خليل طالقاني از مهندسين معروف كشور است او با خارجي ها مخصوصا امريكايي ها سروكار داشت و در عقد بسياري از قرارداد هاي فني و خدماتي باخارجيان از طرف ايران ماموريت داشت و آن قراردادها با نظارت او انجام ميشد. سد كرج كه به نام سد اميركبير معروف است از طرف سازمان برنامه به وسيله خارجيان زير نظر او ساخته شد مهندس طالقاني براي ده اوانك كه زادگاه آبا و اجدادش بود نهر آبي احداث كرد كه آب رودخانه شاهرود را از اراضي ده سفجخاني از راه ده كرود به ده اوانك جاري مي ساخت كه قسمتي از اراضي ده كرود و ده اوانك از آن شروب ميشد و آنرا مهندس جوب مي نامند او با این كار خدمت بزرگي به رعاياي ده اوانك نمود مهندس طالقانی در رشته كشاورزي مهندس بود او پس از بازنشسته شدن چون از سهامداران كارخانه لاستيك سازي بي اف گودريچ مي باشد عضو هيئت مديره ان كارخانه است و در آنجا مشغولبه كار مي باشد مهندس طالقاني دريكي از دهات كلاردشت نیز اقدامات عمراني انجام داده است اويكي از رجال مشهور طالقان مي باشد.

کتاب: شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد دوم) در باره ایشان می نویسد:

مهندس خليل طالقاني فرزند میرزا على ‏اصغرخان طالقانى، در ۱۲۹۴ در اوانک طالقان تولد یافت. بعد از انجام تحصیلات ابتدائى و متوسطه به آمریکا رفت و در رشته‏ کشاورزى و آبیارى درجه‏ مهندسى گرفت. چندى در دانشگاه به تدریس اشتغال داشت و مدتى در سازمانهائى که آمریکائیها در ایران تاسیس نموده بودند، مدیریت گرفت. در سال ۱۳۳۰ دکتر محمد مصدق در ترمیم کابینه‏ خود، او را به جاى ضیاءالملک فرمند به وزارت کشاورزى منصوب نمود. وى تا تیرماه ۱۳۳۲ در آن شغل قرار داشت. در آن تاریخ به اصرار از کار کنار رفت و کفالت وزارتخانه به عهده‏ مهندس عطائى معاون وزارت کشاورزى قرار گرفت. در اواخر حکومت زاهدى، صندوق مشترک ایران و آمریکا براى ادامه‏ عملیات عمرانى تاسیس یافت، مهندس طالقانى در راس آن قرار گرفت. در ۱۳۳۴ در کابینه‏ علاء با حفظ سمت به وزارت کشاورزى منصوب گردید. در اواخر حکومت علاء، جاى خود را به مصدق‏ الدوله ناصرى داد و خود وزیر مشاور شد و در حکومت دکتر اقبال، همچنان پست وزارت مشاورى را براى خود حفظ کرد. علاوه بر وزارت، مدیرعامل سد کرج هم شد. وى همزمان با مشاغل دولتى، در بخش خصوصى نیز فعالیت داشت. در تهران بزرگترین کارخانه‏ تهیه‏ لاستیک را بنیاد نهاد و تدریجا محصول آن به بازار آمد و تا حدى احتیاجات کشور را تامین می ن‏مود. در بنیانگذارى این کارخانه که نامش «گودریچ» بود، سرمایه ‏داران و متخصصین آمریکائى دخیل و دست‏ اندرکار بودند. طالقانى با دختر عمادالملک محسنى که زمانى کفیل وزارت فرهنگ بود ازدواج کرد. او سرانجام در ۱۳۷۱ درگذشت.


دیدگاه‌ها   

#1 دوآیی 1394-06-02 12:23
در این روستا به ندرت آدم خوب ومتعادل می توانی پیدا نمایی اکثر متحجر و به شدت نژاد پرست هستند . و به طور کلی بیشتر اهالی این روستا از یک بیماری آدم گریزی یا ترس از بیگانگان دارند و به سختی ارتباط اجتماعی برقرار می ساند . حتی در بین خودشان هم بین طایفه ها بشدت مشکل ارتباطی دارند و به همین لحاظ با توجه به اینکه این روستا در کنار جاده قرار دارد هیچ پیشرفتی ندارد و خلاصه آنقدر که می توان از بدیهای این روستا گفت خوبی به همان اندازه کم دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید