آسکان

آبشار آسکان طالقان در موقعیت جغرافیایی E5104  N3611 در استان البرز واقع است. در مسیر گردشگری که به روستای گته ده منتهی می‌شود سه راهی است که راهی به روستای گراب و درانتها به روستای آسکان دارد. اگر بخواهید به کنار آبشار بروید پس از عبور از میان درختانی که در کنار هم روییده‌اند به آبشار آسکان می‌رسید. این آبشار در فصول سرد حالتی یخ زده به خود میگیرد که بر جذابیتهای آن می افزاید. در این منطقه زیبا مسیرهای پیاده روی موجود است که گردشگران علاقه وافری به گذر از آن دارند. راه کندوان جاده چالوس به آزادبر، گردنه عسلک، گراب، گته ده، راه های مناسب برای پیاده روی اواخر بهار تا اوایل پائیز است.
در شرقي ترين نقطه دره طالقان و درميان کوه هايي عظيم، آبشار زيباي آسکان پذيراي عاشقان طبيعت است. روستاي آسکان در 43 کيلومتري شرق شهرک طالقان واقع است. سراسر اين آبشار در زمستان پر از قنديل هاي يخي بسيار زيبا مي شود که جلوه خاصي از طبيعت به خود مي گيرد. مسير دسترسي به اين آبشار ناهموار بوده و همراه داشتن امکانات کوهنوردي الزامي است. علاوه بر آبشار آسکان در دره هاي اطراف روستاي جوستان نيز آبشارهاي فصلي جوستان گزارش شده که در دسترسي به آن ها وسايل مناسب کوهنوردي را مي طلبد.

از آنجاییکه ترکیب جمعیتی روستا های طالقان بشدت در حال تغییر است ما در اینجا نام های خانوادگی اهالی بومی روستا های طالقان را برای ثبت و ارجاع های بعدی ذکر می نماییم. از آنجاییکه اطلاعات ما ممکن است کامل نباشد از شما تقاضای کمک داریم. برای دسترسی به سایر نام های خانوادگی روستا های طالقان لطفا  در بخش روستاهای طالقان به روستای مربوطه مراجعه نمایید.

نام های خانوادگی اهالی بومی روستای آسکان طالقان:

اطلاعات کلی در باره روستای آسکان

روستای آسکان واقع درعرض جغرافیایی 36 12 07 و طول جغرافیایی 51 04 47   و 3300 متر ارتفاع از سطح دریا  از روستاهای بخش بالا طالقان از شهر طالقان بوده و از سمت شمال با کوه تیغ چالک از سمت شرق با کوه ؟ از سمت جنوب با روستای دراپی  و از سمت غرب با روستا ی دهدر همجوار میباشد.


فاصله آسکان تا شهرک :37 کیلومتر
تعداد خانوار در تابستان :40 خانوار
تعداد خانوار در زمستان : 5 خانوار
ارتفاع از سطح دریا:2513 متر
در فاصله 37 کیلومتری شهرک ، روستای نسبتا آبادی قراردارد که آسکان نام دارد ،این روستا در طی سالهای اخیر به علت کمبود آب از رونق خوبی برخوردار نمیباشد .

در ضلع جنوبی روستا دره ای وجود دارد که مقابل آن را صخره سنگی یکپارچه به صورت دیوار مسدود کرده است . از فراز آب دره یاد شده به سمت جنوب جریان دارد و آبشار زیبایی را پدید آورده است . همچنین حرکت دائم توده های مه از بالای کوه به طرف پائین و بالعکس ،منظره ای بی نظیر ایجاد می کند که در کل طالقان کم نظیر است. روستای آسکان نسبت به دیگر روستاهای طالقان از سطح دریا ارتفاع بیشتری دارد و به همین علت اکثر مواقع سال و در فصول مختلف پوشیده از مه است و نسبتا سردتر ازدیگر مواقع سال و در فصول مختلف پوشیده از مه است و نسبتا سردتر از دیگر روستاها می باشد . « ارد سامان » یا آسیکان نام های دیگر این روستا می باشد .


قله های تاریخی روستای آسکان : چله خانه ، زیارت چال ، و محوطه تاریخی زرده بند روستای آسکان

قدمت تاریخی : دوران پیش از اسلام حدود 1500 سال پیش
در اطراف و داخل روستا بقایایی از سفالهای دوران تاریخی یافت شده است و همچنین در ضلع جنوبی روستا قله مرتفعی وجود دارد که بقایایی از معماری که احتمالا محل دیدبانی یا نگهبانی بوده ، درآنجا مشاهده می شود و اهالی آن را زیارت چال می نامند . در این محل آثاری از قبور دوران مختلف دیده می شود .
در ضلع شمالی این روستا تپه مرتفعی است که در ضلع غربی آن صخره ای به نام زرده بند وجود دارد . در این محل حفره سنگی وجود دارد که طبیعی به نظر می رسد . در حال حاضر این حفره دو قسمت می باشد و فضای هر کدام تقریبا 5/2* 5/2* 5/2 متر میباشد .
به نظر می رسد روستای آسکان مانند روستای گته ده دارای قدمتی همزمان با دوران پیش از اسلام بوده ، اما در مقاطعی از تاریخ خالی از سکنه بوده و لذا انقطاع دوره استقرار در آن وجود دارد .

برگرفته از وبسایت شهر طالقان به آدرس

http://www.taleghan.org/index.php?option=com_content&task=view&id=60&Itemid=19

 

نویسنده: علی برنگی