بالاخره جاده جديد طالقان چقدر مسافت را كوتاه تر مي كند؟

آقاي عيسي فرهادي استاندار محترم البرز  در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان البرز و کمیته برنامه ریزی شهرستان طالقان گفت كه با احداث جاده جديد  مسیر کرج – طالقان ۶۰ کیلومتر کاهش می یابد. ما كه تا به حال كاهش مسافت را از  از 28 تا 40 كيلومتر شنيده بوديم  از اين رقم خيلي تعجب كرديم و چاره اي نديديم جز اينكه خودمان دست به كار اندازه گيري شده و ببينيم وافعيت چيست؟

طول جاده جديد  از پل كردان تا شهرك 32 كيلومتر است.  از همان پل كردان تا شهرك از جاده قديم  را هم با گوگل ارث اندازه گيري كرديم (البته با قدري تقريب) شد 82 كيلومتر. با اين حساب به يك رقم كاهش مسافت 50 كيلومتر رسيديم.  اين عدد ممكن است يكي دو كيلومتر كم يا زياد شود ولي تقريبا درست است. البته اگر جاده از سمت جنوب رودخانه تا جوستان ادامه پيدا كند در مورد روستا هاي بالا طالفان كاهش مسافت مي تواند به راحتي به 60 كيلومتر برسد.

حالا اگر همين 50 كيلومتر را درست بدانيم جاده جديد با توجه به كوهستاني بودن حدودا 10 ليتر بنزين براي هر ماشين  در يك رفت و برگشت صرفه جويي ايجاد مي كند (معادل 7000 تومان). حالا با توجه به ترافيك فعلي  50000 ماشين در هفته اين جاده  سالانه 26 ميليون ليتر بنزين يا معادل 18 ميليارد تومان  صرفه جويي ايجاد مي شود. اگر حرف استاندار را ملاك گرفته و ترافيك بسيار زياد تر آينده را هم در نظر بگيريم صرفه جويي از اين هم خيلي بيشتر مي شود. تازه اگر جلوگيري از اتلاف  وقت را هم در نظر بگيريم صرفه جويي  از 100 ميليار تومان در سال هم تجاور مي كند. حالا خودتان قضاوت كنيد كه آيا  نبايد در اتمام اين جاده  عجله كرد؟


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید