خطر زلزله در طالقان چگونه است؟

این روزها در باره زلزله و احتمال آن بسیارمی شنویم. ایران یک کشور بسیار زلزله خیز است و تقریبا هر ۱۰ سال یک زلزله بالای ۷ ریشتر دارد. یک سوال اساسی که در هر ذهنی بروز می کند این است که احتمال زلزله در محل زندگی آنها چقدر است. برای آشنایی بیشتر اینجانب تحقیقی راجع به احتمال زلزله در طالقان انجام دادم که اکثرا از سایت پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله http://www.iiees.ac.ir/iiees/ اقتباس شده است. البته مشابه این کار برای سایر نقاط ایران قابل تکرار می باشد.

گسل های اطراف طالقان:

۱) در جنوب طالقان گسل مشا به طول ۲۳۴ کیلومتر قرار دارد که از فیروزکوه به  دماوند، لواسان و تا سد کرج ادامه یافته و از آنجا از دره برغان به هشتگرد و از آنجا تا آبیک و نهایتا تا نیروگاه شهید رجایی امتداد می یابد. این گسل در دو امتداد آن همواره فعال بوده خصوصا در دماوند موجب زلزله های بسیار و خصوصا زلزله های بالاتر از ۶ ریشتر شده است. در سمت دیگر آن یعنی حومه آبیک از شدت زلزله ها و نه از تعداد آنها کاسته می شود ولی زلزله های بالای ۵ ریشتر در این ناحیه به کرات اتفاق افتاده است. بطوریکه اگر به مرکز روستای قشلاق یعنی تقاطع جاده طالقان و اتوبان و جاده مخصوص مرکز دایره ای به شعاع ۱۰ کیلومتر رسم کنیم  هر چند سال یک زلزله اتفاق می افتد.

قدیمیترین زلزله ثبت شده این گسل مربوط به ۴ اسفند ۳۳۶ هجری شمسی با شدت ۷.۷ ریشتر است که در ۱۰۰ کیلومتری دو سوی آن در استانهای تهران و مازندران موجب ویرانی های وسیع گردید از جمله فروریختن کوه ها و بند آمدن رودخانه های محلی و شکاف های وسیع در سطح زمین شد. همچنین دو زلزله شدید دیگر یکی در سال ۱۰۴۳ شمسی با شدت ۶.۵ ریشتر و دیگری در ۱۷ فروردین ۱۲۰۹ شمسی با شدت ۷.۱ ریشتر در منطقه دماوند شمیرانات. (مرجع www.ngdir.ir)

این گسل دارای دو شاخه فرعی می باشد. شاخه زیاران که به آن گسل طالقان هم گفته می شود با طول ۶۴ کیلومتر از آبیک به زیاران، روستاهای آغچری، صمغ آباد تا گردنه طالقان و سپس با فاصله کمی به موازات تیغه جنوبی کوهای طالقان با فاصله ۲ کیلومتر در جنوب آن تا نزدیک روستای خچیره امتداد می یابد.  این گسل موجب یک زلزله ۴.۸ ریشتری در سال ۱۳۴۵ در جنوب گردنه طالقان  و یک زلزله ۴.۳ ریشتری  در ۱۳۷۷ در ۵ کیلومتری جنوب خچیره شده است.

شاخه دیگر آن که گسل تهران شمالی نامیده می شود با طول ۱۱۵کیلومتردر لواسان از گسل مشا جدا شده و پس از عبور از شمال تهران و کرج در هشتگرد مجددا به گسل مشا می پیوندد. ویرانگرترین زلزله نسبت داده شده به آن با شدت ۷.۲ ریشتر در اردیبهشت سال ۵۵۶ شمسی با شدن ۷.۲ ریشتر بوده که موجب ویرانی شدید تا قزوین وبه احتمال بسیارطالقان شده است.

۲) گسل فعال دیگری که در ۷۰ کیلومتری جنوب طالقان موجب زلزله های شدید می شود گسل بویین زهراست که در سال ۱۳۴۴ با شدت ۷.۴ ریشتر موجب لرزشهای شدید در طالقان گردید.

۳) گسل الموت  به طول ۱۴۰ کیلومتر که از ابتدای دره الموت شروع و در دره شاهرود تا منجیل ادامه می یابد. از این گسل چند زلزله تا شدت ۵.۴ ریشتر ثبت شده است که عمدتا مرکز آن روستای معلم کلایه در مرکز الموت است. زلزله سال ۱۲۸۰ شمسی از این گسل در معلم کلایه با شدت ۵.۴ ریشتر با وجود دوری فاصله موجب تکانهای شدید و تخریب جزیی خانه ها و وحشت زیادی در طالقان شد.

۴) گسل قزوین که در شمال شهر قزوین قرار دارد.

۵) گسل شمال طالقان که دره بخش بلده را طی کرده و از زیر علم کوه عبور نموده و تا شمال الموت ادامه می یابد. این گسل نیز از گسل های پر زلزله با شدت بالای ۶ ریشترمی باشد.

برطبق نقشه های زمین شناسی موجود بنظر می رسد در محدوده جغرافیایی طالقان گسل چندان فعالی وجود ندارد ولی زلزله  5 فروردین 1333 جزینان باعث رانش زمین شد که موجب شکاف برداشتن زمین، فرو رفتن خانه ها و تلفات شد (http://aftabir.comو http://forum.iranproud.com) همچنین وقوع زلزله ۴ ریشتری ۶ بعد از ظهر ۲۰ تیر سال ۱۳۳۹ تقریبا در همان محل (در یک کیلومتری غرب روستای نویزک، در نزدیکی روستا های حسنجون و جزینان) زنگ خطری را به صدا در می آورد که آنرا باید جدی گرفت.

لازم به ذکر است که در کرود به زلزله سال 1333 جزینان زلزله کوچک  (این زلزله در کرود موجب ریزش تعدادی دیوار شد) و به زلزله ای که مابین سالهای 1280 تا 1290 رخ داد زلزله بزرگ گفته می شد (این زلزله موجب تخریب بسیاری از خا نه ها در کرود شد). اینجانب هنوز نتوانسته ام که تاریخ دقیق و منشا زلزله بزرگ را تعیین کنم ولی یک احتمال اینست که همان زلزله معلم کلایه باشد.

باید چند نکته اساسی را راجع به زلزله بدانیم:

۱) گسل ها نقاط تقریبی وقوع زلزله را مشخص می کنند. بسیاری از زلزله ها با فاصله چند ۱۰ کیلومتری از گسل اتفاق می افتند. و بنابر این تا حد اقل ۲۰ کیلومتر از گسل احتمال وقوع زلزله شدید وجود دارد.

۲) پس لرزه ها لزوما در محل زلزله قبلی اتفاق نمی افتند و ممکن است مرکز آنها تا گسل چند ده کیلومترفاصله بگیرد. بنابراین ضرورت دارد پس از وقوع اولین زلزله کسانی که تا ۳۰ کیلومتری مرکز اولین زلزله زندگی می کنند تا چند روز در پناهگاههای موقت بسر برند.

۳) پس لرزه ممکن است از زلزله اصلی شدید تر باشد.

۴) پس لرزه با شدت زیاد ممکن است تا دو روز بعد نیزاتفاق بیافتد.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید