فاز نخست عملیات آبخیزداری طالقان به بهره برداری رسید

طالقان - خبرگزاری مهر: رئیس اداره فنی و اجرایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از بهره برداری از فاز نخست عملیات آبخیزداری شهرستان طالقان خبر داد. اصغر بیات در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص روند اجرای عملیات آبخیزداری شهرستان طالقان اظهار داشت: فاز نخست این پروژه که در حوزه آبخیز ورکش این شهرستان واقع است با اعتبار اولیه دو هزار و 250 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی به بهره برداری رسید.
وی گفت: در این طرح سه هزار و دو مترمکعب عملیات سنگی­گابیونی، عملیات خشکه چین(آپرون سازه) در ابعاد 110 مترمکعب و عملیات بند خشکه چین نیز به میزان 818 مترمکعب انجام شد.
بیات ادامه داد: همچنین با اجرای این عملیات 36 سیل بند گابیونی با حجم رسوب گیری حدود 40 هزار مترمکعب و 220 بند خشکه چین احداث شد و هزار و 300 نفر روز نیز اشتغالزایی موقت به همراه داشته است.

وی افزود: این عملیات علاوه بر کنترل رسوبات و جلوگیری از ورود آن به مخزن سد طالقان و افزایش عمر مفید سد در کاهش سرعت روان آبها و جلوگیری از وقوع سیل تاثیرگذار است.

بیات افزایش نفوذپذیری آب در خاک و کمک به بهبود وضعیت پوشش گیاهی منطقه را از دیگر تاثیرات این عملیات برشمرد و یادآور شد: اجرای طرحهای آبخیزداری در نقاط مختلف و مورد نیاز استان پیش بینی شده و در حال انجام است.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید