اعتراض مردم طالقان به تخریب چند منزل و مغازه توسط سازمان «منابع آب»

در دو روز گذشته بخش‌هایی از دو منزل مسکونی و یک مغازه در شهرستان طالقان به دلیل آنچه که «قرار داشتن در حریم رودخانه اصلی» اعلام شده، توسط ماموران سازمان «امور منابع آب طالقان» تخریب شده است.

صبح امروز (سه شنبه ۱۶ اردیبهشت) جمعی از اهالی شهرستان طالقان در اعتراض به طرح افزایش حریم رودخانه‌های این منطقه در مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این تجمع در ادامه تجمع روز گذشته مردم این شهرستان بود که به دنبال تخریب بخش‌هایی از دو منزل مسکونی در حریم شهری طالقان و مغازه‌ای در بلوار ورودی شهرک طالقان توسط ماموران سازمان «امور منابع آب طالقان» به دلیل آنچه که «قرار داشتن در حریم رودخانه اصلی» اعلام شده بود، صورت گرفت.

این اتفاق در حالی رخ داد که به گفته معترضان، تا پیش از این، ممنوعیت ساخت و ساز در حریم رودخانه‌های طالقان کمتر از این مقدار بوده و در قوانین اعمال شده جدید، این ممنوعیت برای رودخانه‌های فرعی طالقان به ۷۵ متر و برای رودخانه اصلی این منطقه به ۱۵۰ متر افزایش پیدا کرده است.

نکته مورد بحث در اجرای این طرح برای مردم طالقان، عطف به ماسبق شدن این قانون برای بناهای ساخته شده در زمان پیش از مطرح شدن ممنوعیت‌های جدید است که به این ترتیب بخش مهمی از حدود ۵۰ روستای این شهرستان تحت تاثیر اجرای این قانون قرار خواهند گرفت.

امام جمعه شهرستان طالقان با حضور در جمع مردم در دو روز گذشته، ضمن منطقی دانستن این اعتراض، بر لزوم توجه به خواسته‌های آن‌ها تاکید کرد.

حجت الاسلام حسینی صبح امروز با قدردانی از برگزاری آرام این تجمع گفت: در این دو روز هیچگونه شعار و حرف غیرقانونی و توهین‌آمیز از سوی مردم مطرح نشده است.

وی افزود: افزایش حریم رودخانه به ۱۵۰ متر این شائبه را به وجود می‌آورد که شاید قرار است در آینده زمین‌های تخلیه شده، مجددآ به افراد دیگری واگذار شود.

امام جمعه شهرستان طالقان از برگزاری جلسه‌ای با نماینده شهرستان طالقان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه خبر داد.

وی همچنین از مردم برای حضور در نماز جمعه این هفته و جمع آوری طوماری در اعتراض به اجرای این طرح دعوت به عمل آورد.

معاون سیاسی فرمانداری طالقان هم با حضور در بین مردم اجرای این طرح را قانونی و مصوبه مجلس عنوان کرد.

اعضای شورای اسلامی شهر طالقان هم ضمن حضور در این تجمع خواستار توجه جدی به خواسته‌های مردم شدند.

این تجمع با حضور تعدادی از مردم و افراد خسارت دیده در محل فرمانداری برای دیدار با فرماندار و سایر مسئولان پایان یافت.

گفتنی است یکی از دو منزل مسکونی تخریب شده توسط ماموران سازمان «امور منابع آب طالقان» (که هر دو در روستای کولج شهرستان طالقان واقع شده بودند)، منزل شهید سرلشگر «ولی‌الله فلاحی» است.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید