علت وجود امامزاده های فراوان در طالقان چیست؟

در طالقان امامزاده های فراوانی دیده میشود که اغلب آنها درداخل روستا های طالقان دفن هستند ولی چرا این تعداد امامزاده در طالقان وجود دارد؟

اگر نگاهی گذرا به تاریخ طالقان داشته باشیم میبینیم که طالقان در ابتدای فتح ایران توسط اعراب یکی از مراکزی بوده که در مقابل نفوذ اعراب مقاومت نموده و به خاطر دسترسی مشکل به این دره و سکونت سادات زیدیه کم کم مردم طالقان به مذهب تشیع رو آوردند . با استیلای دیلمیان( قرن چهارم هجری) بر نواحی شمالی کشور که طالقان نیز جزو آن بود تشیع همچنان در این مناطق پایدار ماند. با ظهور اسماعیلیان شیعی ( شش امامی) و تسلط آنان بر نواحی از طالقان در قرن ششم و سپس با روی کار آمدن خاندان شیعی آل کیا در قرن هشتم و سلسله شیعی صفویه در قرن نهم سیر تاریخی پایداری تشیع در طالقان تکمیل گردید . بقیه در ادامه مطلب ...

بنا بر این طالقان یکی از مراکز دائمی شیعه بود و مامنی برای شیعیان محب حضرت علی (ع) که بنوعی میخواستند از گزند حکومت های بنی امیه ، بنی عباس و نیز سایر حکومت های محلی در امان بمانند بود.

اما اگر به نسب امامزادگان طالقان نظری بیفکنیم در میابیم که اغلب ایشان منتسب به امام موسی کاظم (ع) میباشند و در راس آنان حضرت هارون بن موسی الکاظم (ع) که در تکیه جوستان مدفون هستند.

لذا به نظر میرسد که با تشریف فرمایی حضرت امام رضا (ع) به ایران بسیاری از وابستگان آن حضرت نیز بسوی ایران رهسپار شدند و در مراکز شیعی مانند قم و ری و دیلمان و طالقان مستقر شدند و با توجه به اقبال عمومی در این مناطق از ایشان مورد عزت و احترام واقع گردیدند هر چند که انتساب ایشان به ائمه اطهار به نسل های بسیار دورتری از امام موسی کاظم و امام رضا ( ع ) برمیگشت . و در نهایت پس از رحلت ایشان مردم به پاسداشت مقامشان مقبره ای برای آنها بنا نمودند .ورود تعداد کثیری از سادات در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم باعث گردید که بافت جمعیتی تعدادی از روستاهای طالقان تماما از سادات تشکیل گردد و با غیر سید مختلط نگردند.

بنا براین تعدادی از سادات با کرامت و جلیل القدر نیز جزو امامزادگان محسوب گردیدند در حالی که انتساب بلاواسطه یا با یک نسل اختلاف نیز با امام نداشتند.

با عرض پوزش از محققان ارجمند خواهشمندم چنانچه این نوشتار نیاز به تصحیح و یا بازنگری دارد این حقیر را راهنمایی فرمایند

علی برنگی

5/2/1390

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید