عنکبوت هایی که پرواز می کنند

در طالقان عنکبوت کرم رنگی به قطر 7 میلیمتر وجود دارد که تار را با سرعت بیرون می دهد و در خلاف جهت مانند موشک پرواز می کند. من پرواز دوتای آنها را در کرود شاهد بوده ام ولی در آنزمان دوربین نداشتم تا آنرا ثبت نمایم.

رضا برنگی

بقیه در ادامه مطلب

در تکمیل فرمایش برادر عزیزم جناب آقای دکتر برنگی به مطلب ذیل برخوردم که امیدوارم برایتان جالب باشد:

می‌خوام درباره‌ی یک پدیده‌ی جالب و عجیب صحبت کنم. شاید اسم پدیده‌ی بالن‌سواری عنکبوت (Spider Ballooning) رو شنیده باشید. یعنی پرواز عنکبوت به کمک باد.

وقتی یک عنکبوت جوان می‌خواد از مادرش جدا بشه، به یک جای بلند مثل نوک یک برگ یا شاخه‌ی درخت می‌ره و صبر می‌کنه تا باد بیاد. وقتی یک باد اومد، عنکبوت تار تولید می‌کنه و اگر تار به اندازه کافی بلند باشه، نیروی لازم برای بلند شدن عنکبوت از زمین فراهم می‌شه.

خیلی از جاها به خصوص روی خشکی، تابش آفتاب باعث گرم شدن و بالا رفتن هوا می‌شه. اگر عنکبوت خوش‌شانس باشه و در مسیر این جریان‌های بالارو قرار بگیره، می‌تونه ظرف چند ساعت خودش را به طبقات فوقانی تروپوسفر(Troposphere) جو زمین برسونه. لایه‌ی فوقانی تروپوسفر همون جایی هست که هواپیماهای مسافربری در اون پرواز می‌کنند. چیزی در حدود ۸ تا ۱۰ کیلومتر بالای سطح زمین.

در بالای تروپوسفر در عرض‌های جغرافیایی میانی، تونل‌هایی از باد وجود داره به نام جت‌استریم (Jet Stream) . داخل جت‌استریم بادی با سرعت حدود ۱۵۰ کیلومتر در ساعت در جهت شرقی غربی می‌وزه. باز اگر عنکبوت خوش‌شانس باشه و وارد جت‌استریم بشه، می‌تونه با اون بره. مثلن عنکبوتی که از آسیا حرکت کرده باشه، اگر وارد جت‌استریم بشه، ظرف حدود یک هفته به قاره‌ی آمریکا می‌رسه. البته با توجه به سرمای هوا در اون ارتفاع، احتمالن خیلی از عنکبوت‌ها در راه تلف می‌شن.

بالن‌سواری ساز و کار اصلی مهاجرت عنکبوت‌هاست. رکورد ارتفاع پرواز در جاندارن هم متعلق به همین عنکبوت‌هاست.

توضیح: جت‌استریم جریانی دایمی از هواست که به زیاد به آب و هوای نزدیک سطح زمین ربط نداره. انرژی لازم برای تولید این جریان از اختلاف دمای مناطق قطبی و استوایی تأمین می‌شه.

لینک منبع

تکمیلی: متأسفانه لینکی که به منبع داده بودم شکسته است. ویکی‌پدیا هم کمی اطلاعات در این باره http://en.wikipedia.org/wiki/Ballooning_(spider) دارد.]

برگرفته از وبلاگ پسر فهمیده به آدرس : http://blog.frozenpla.net/?m=200607&paged=2

علی برنگی


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید