سوگواری ماه محرم در طالقان

 اهالی دهات طالقان از شب اول ماه محرم به مسجد میروند و تا پاسی از شب شروع به عزاداری می‌نمایند . نوحه و مرثیه می‌خوانند سینه میزنند روضه خوانی می‌کنند. در مسجد جای زنها از مردها جداست و با کشیدن پرده ای آنها از هم جدا هستند. در موقع سینه زدن مردها پیراهن ها را از تن بیرون می‌آورند و دایره وار می‌ایستند و با دست چپ کمریکدیگر را میگیرند و نوحه خوان وسط ایستاده و شروع به خواندن نوحه میکند و آنها هم با آهنگ سه ضرب یایک ضرب شروع بزدن سینه میکنند و آنقدر به سینه زدن ادامه میدهند تا خسته میشوند .بعضی سینه زنها سینه‌هایشان زخم میشود و از آن خون جاری میگردد. به این نوع سینه زنی شِلِنگی و به مرثیه آن شِلِنگی خوانی می گویند.

آنها شب ششم را مربوط به حضرت علی‌اصغر و شب هفتم را متعلق به حضرت قاسم و شب هشتم را متعلق بحضرت علی اکبر و شب نهم را متعلق به حضرت عباس و شب دهم را متعلق به حضرت امام حسین علیه السلام میدانند. روضه خوانها و مرثیه خوانها و نوحه خوانها در شبهای مذکور اکثراً در آن رابطه میخوانند و مراسم عزاداری در شب تاسوعا و شب عاشورا به اوج شور خود میرسد .شب عاشورا مردها تا صبح در مسجد می مانند و صبح مردمان دیگر از زن و مرد و بزرگ و کوچک در مسجد جمع میشوند. جوانها علم‌هاراکه بر آنها پارچه های رنگارنگ نصب کرده‌اند به دوش گرفته به راه می‌افتند و حسین حسین گویان حرکت میکنند و سایر مردم هم پشت سر آنها حرکت میکنند. بعضی از مردم هم در مسیر راه آنها به آنهاکمک می کنند. علم گردانها علم را بدون استثنا به دور همه ساختمانهای ده میگردانند تا بحرمت سیدالشهداء بلاها از آنجا دور شود .

بعضی از مردم پول و نذوراتی رابه پارچه علم ها می‌بندند تا حاجتشان روا شود .بعد عموماً سر قبرستان ده میروند و در آنجا فاتحه و زیارت عاشورا میخوانند آنگاه به داخل مسجد می آیند و نوحه پرسوزی میخوانند و اسبی را که پارچه سفیدی روی آن کشیده اند و با جوهر قرمز لکه لکه کرده‌اند بصورت ذوالجناح در می‌آورند و گهواره رو پوشیده‌ایی روی آن قرار میدهند شبیه گهواره حضرت علی اصغر(ع)یا نوجوانی را داخل تابوتی خوابانده روی آن پارچه ای میکشند بصورت جنازه سیدالشهداء روی دوش میگیرند و میگردانند و شخصی در پوشش شمر در می‌آید و مردم به داخل مجلس آمده خاک و کاه را از زمین برداشته به سر و روی خود می‌پاشند همینطور سینه زنها کاه گل بر روی خود میریزند. همه صدای شیون و وای حسین کشته شد برمی‌آورند .منظره بسیار رقت انگیز و سوزناک و غیر قابل تحملی پدید می‌آید. بعد حدود ساعت یک بعدازظهر السلام علیک یا ابا عبدالله گفته و زیارت نامه میخوانند و دعا میکنند و میگویند علم افتاد و سپس اذان میگویند و نماز ظهر میخوانند آنها نهاری را که از خانه‌ها می‌آورند و یا عمومی درست می‌کنند در مسجد صرف میکنند وپس از صرف غذا هر کسی مقداری پول بشخص معتهدی بعنوان مال امام میدهد تا بصرف هزینه دهه محرم و عزاداری حضرت سیدالشهداء برسد .آنگاه مجلس تمام میشود .بعضی از دهات که نزدیک امام زاده‌ها هستند مراسم روز عاشورا را در امام زاده در جوار معصوم زاده انجام میدهند همچنین شب یازدهم هم در مسجد جمع میشوند . آنگاه به کوچه‌های ده میروند و شام غریبان را برگزار میکنند.

 

برگرفته از کتاب سیمای طالقان نوشته مرحوم حبیب اله برنگی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید